Evropské objednávky vakcín: Zahradil má na Brusel jeden zásadní dotaz...

09.01.2021 15:37

Premiér Andrej Babiš (ANO) veřejně prohlásil, že Evropská unie při nákupu vakcín proti nemoci covid-19 zaspala. Podle komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné zaspal spíš Babiš. Podle europoslance Jan Zahradila by měla Evropská unie vysvětlit jednu důležitou věc...

Evropské objednávky vakcín: Zahradil má na Brusel jeden zásadní dotaz...
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že Evropská unie zaspala při nákupu vakcín.

Poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch dal za pravdu svému stranickému šéfu Babišovi a konstatoval, že by se měl změnit i způsob transportu vakcín do jednotlivých členských zemí, protože EU podle českého poslance selhala právě v otázce transportu vakcíny. EU by měla centralizovat nákup vakcín i transport.

„Myslím, že transport vakcín jsme neměli nechat jenom na výrobcích, ale měli jsme být lépe připraveni. Teď jsme na začátku, dokážeme se s menšími problémy nějak vypořádat, ale pokud by problémy nastaly v únoru, kdy se budeme snažit očkovat více lidí, tak by nám to určitě způsobilo nemalé potíže,“ uvedl Bžoch.

Podle Konečné neselhala Evropská unie, ale Babiš.

„Evropská unie se ptala jednotlivých států, kolik procent občanů chtějí proočkovat. Byly členské státy, jako například Česká republika, které říkaly, že jim bude stačit 30 procent. Z těchto čísel objednávky vycházely,“ připomněla.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Když už nemáme dost vakcíny z EU, mohli bychom podle Konečné nakoupit vakcínu v Rusku a v Číně.

Bžoch nad tímto nápadem kroutil hlavou.

„Paní europoslankyně přece musí vědět, že jsme součástí EU, a tak vakcína musí projít schvalovacím procesem celé EU. Navíc dnes víte, že ten odpor proti očkování je v ČR dosti vysoký, a já se obávám toho, že pokud bychom řekli občanům, že je chceme očkovat vakcínou Sputnik 5, tak ten odpor bude ještě věší,“ prohlásil poslanec.

Podle Zahradila se ve veřejném prostoru objevily spekulace, že EU možná zvýhodnila evropské výrobce vakcíny, a tyto spekulace je podle Zahradila třeba rozptýlit.

„Chceme pouze vědět, jakým způsobem Komise postupovala, když objednávky dělala. Objevily se spekulace, že některé lokální, evropské firmy mohly být zvýhodněny. To, že objednala stamiliony dávek, je ale v zásadě správný krok,“ řekl Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin

18:40 Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin

Epidemická situace v Česku je velmi vyhrocená a premiér Andrej Babiš (ANO) varuje, že „jde o život“.…