Exprimátor Koukal k návratu Klause do ODS: Musel by být blázen...

16.08.2013 7:12

Bývalý pražský primátor, později senátor za ODS a velvyslanec v Rakousku Jan Koukal má velmi kritický pohled na současnou občanskou demokracii, stranu, kterou spoluzakládal. V rozhovoru pro server Novinky.cz říká, že by měla rezignovat celá výkonná rada a také šéf poslanců Marek Benda. O návrat otce zakladatele prý nemá strana zájem a Václav Klaus by byl blázen, kdyby se o to pokoušel.

Exprimátor Koukal k návratu Klause do ODS: Musel by být blázen...
Foto: ilustrační foto
Popisek: Bývalý český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal
reklama

Současný stav ODS hodnotí jako proces, který trvá delší dobu. Lidé, kteří za poslední léta stranu vedli, prý ani nerozuměli podstatě strany a mnozí z nich ji ani nepřijali za svou. To podle Koukala začalo už v druhé polovině Topolánkova předsednictva, které přineslo "nové tváře", pro něž byla pravicová politika jen volební frází.

"Jakási autentická důvěra v to, že politická strana ví, co říká, se vytratila. Reprezentace ODS zůstala ve frázích a poslední kapkou je ona blamáž při hlasování o vyslovení důvěry vládě," říká exprimátor Novinkám.cz.

Benda a celá výkonná rada by měla rezignovat

Pád koaliční většiny je podle něj vyústěním toho, že lidé spolu nediskutují problémy. "Je to absolutní selhání vedení poslaneckého klubu ODS. Ten klub to ukázal už poněkolikáté. Vedení klubu by mělo rezignovat, protože svou roli absolutně nezvládá," říká. A potvrzuje dotaz redaktora, zda myslí předsedu klubu Marka Bendu. "Ano, konkrétně pana Bendu. Ale rezignovat by měla celá Výkonná rada ODS," dodává s vysvětlením, že důvodem je vylučování členů.

Klaus by musel být blázen

Návrat Václava Klause podle Koukala stranu nespasí. "Tady jde o principiální změnu širšího vedení strany, kterou jsem právě s Klausem spoluzakládal. Klaus by ale musel být blázen, kdyby si myslil, že se ODS dá zachránit se stejnými lidmi. On to neudělá, a já bych mu to ani neradil," říká exprimátor.

Sám by o návratu do vyšších pater uvažoval, ODS by to prý ale nepřijala. "Jsme teď v situaci, kdy se můžeme semknout a o něco se pokusit. Dnešní ODS ale nemá o 'otce zakladatele' zájem. Rádi bychom ODS pomohli, ale není pro nás místo. Je třeba změnit způsob řízení a pak se pro nás místo může najít," říká Koukal.

Řešením je podle něj rezignace celé výkonné rady a také převolení grémia. "Čtyři roky opozice tomu pomůžou, ale dalo by se to udělat teď a rychleji," podotýká. Sám by rád pomohl k nějaké změně, zlobí ho prý, kam značku ODS jeho následovníci dovedli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…