FOTO Parkoviště na Karlově mostě. Protest proti papalášství Husáka a podobných. Mluvili jsme s organizátorem přímo na místě

30.01.2021 12:33

REPORTÁŽ Chtěli jsme ukázat na policejní zvůli. Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se zúčastnil navzdory vládním opatřením narozeninové oslavy a bude policejním instruktorem. Proto 23letý youtuber arménského původu Mike Pán na Karlově mostě v pátek ráno zaparkoval tři vozidla a večer bránil jejich odtažení. Právě tehdy jej ParlamentníListy.cz zastihly.

FOTO Parkoviště na Karlově mostě. Protest proti papalášství Husáka a podobných. Mluvili jsme s organizátorem přímo na místě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Karlův most byl pátek po určitou dobu uzavřený. Blokovala ho zaparkovaná auta

„Vzkaz veřejnosti je jasný. Když jako vysoce postavený policista uděláte něco protiprávního, budete sesazen do funkce instruktora. Podle takového postupu by se lékař, který bude někoho špatně léčit, měl stát přednášejícím studentů na lékařských fakultách a řidič, jenž způsobí autonehodu, instruktorem autoškoly,“ vysvětlil Mike Pán. Stalo se včera večer na Karlově mostě, kde bránil policistům v odtažení aut, která tam zaparkoval. Byli jsme u toho.

Mela u Malostranské mostecké věže

Policejní páska zakazující vstup na Karlův most, kterou hlídají tři strážníci. Kolem postává několik čumilů a pár novinářů. Tak to včera kolem páté večer vypadalo před Malostranskou mosteckou věží v Praze. Youtuber Mike Pán se začal dohadovat s jedním strážníkem, jenž Pána vyzval k nasazení roušky. Ten mu podrážděně odpověděl: „Já jí nemám!“ Následně tudy vyjela kolona tří odtahových aut s naloženými vozy. Na dodávce je nápis „Sorryvlado.cz“. Za nimi odjížděla dvě policejní auta. Pán si před ně s dalším aktivistou stoupnul a snažil se jim v odjezdu zabránit, ale jen krátce.

„Nejde o žádný protest či omluvu ohledně české vlády, jak si myslela některé média. Jde o reakci na policejní zvůli konkrétně v případu bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka. Více se dočtete na stránkách Sorryvlado.cz. Mluvčí pražské Městské policie Irena Seifertová nejdříve říkala, že ta auta odsud nejdou legálně odtáhnout. Pak přijely tři odtahovky, patnáct tun na váze, naložily je, udělaly spolu s policejními auty ‚prezidentskou kolonu‘ a všichni odjeli,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Mike Pán.

Protest prý plánoval ještě s kolegou Jaromírem Petrem pět hodin. V pátek ve čtyři ráno na Karlově mostě zaparkovali tři auta, čímž nejstarší most v Praze jakoby symbolicky zablokovali. Například v  internetovém zpravodajství TV Nova o akci psali jako o součásti protestů proti vládě.

Husák na mušce

Na zmíněných internetových stránkách Sorryvlado.cz, přesněji Sorry Vláďo!, pak oba youtubeři vyvracejí, že by se jednalo o českou vládu, ale jde o jejich způsob medializace aktuální kauzy končícího ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

„Vladislav Husák byl od září 2005 do března 2007 pátým policejním prezidentem Policie ČR, kdy rezignoval na svou funkci v souvislosti se šetřením jeho role v ‚kauze biolíh‘ a únikem utajované informace o ruském agentovi inspekcí ministerstva vnitra, která údajně měla zkoumat i problematičnost důvěrných vztahů s Jitkou Mitiskovou, bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra. Následně pracoval jako zástupce ředitele služby cizinecké policie a z tohoto postu odešel na post ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kde působil mezi lety 2013 a 2021.

Aktuálním policejním prezidentem Janem Švejdarem byl zbaven funkce právě z důvodu kauzy, kdy se zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy, která se konala v teplickém hotelu v rozporu s vládními opatřeními proti šíření pandemie covid-19. Po medializaci kauzy s oslavou narozenin byl Švejdarem vyzván, nechť opustí dobrovolně řady Policie ČR a přijme osobní odpovědnost. On tak neučinil a následně byl ‚uklizen‘ ze své funkce, avšak zůstal ve služebním poměru a od 1. února 2021 by měl nastoupit na funkci metodika útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, tedy by měl být instruktor,“ píše se dále na zmíněných internetových stránkách.

A co „lovec strážníků“?

„Snažíme se strážníky Městské policie upozorňovat na jejich nešvary. Na to, že nekontrolují vozidlo před jízdou, jezdí nepřipoutáni a nenosí roušky v autě. Náš poslední úlovek byl na Kladně, kde jsme chytli tři strážníky bez roušek a respirátorů v autě. Natočili jsme video a oznámili je,“ řekl dále Mike Pán. A upozornil i na aktuální kauzu, kdy se nechal přednostně očkovat proti nemoci covid-19 ředitel plzeňské krajské policie, plukovník Jaroslav Vild. Ten dříve zastával vysoké funkce u nejdůležitějších orgánů české policie.

Také zmínil vlastní soud s bývalým ředitelem Městské policie pro Prahu 1 Miroslavem Stejskalem: „Tento kriminálník, zloděj a podfukář mě žaluje o půl milionu korun a omluvu u Okresního soudu Praha-západ. Jeho důkazy ve spisovém materiálu jsou ale pořízeny nezákonně. Vzal je z neveřejných spisů a použil k přestupkovým kauzám, kterých se však účastní jako občan.“

Youtuber Mike Pán je český podnikatel v pojišťovnictví arménského původu. Jeho YouTube kanál byl smazán v roce 2018 kvůli porušení pokynů pro komunitu YouTube. Pozornost získal natáčením videí, na kterých záměrně páchal dopravní přestupky – autem například přejel Karlův most – a následně při jejich řešení zasahující policisty nebo strážníky provokoval různými obstrukcemi a arogantními komentáři. V době smazání měl kanál přes 300.000 odběratelů. Na konci roku 2019 se Pán na YouTube vrátil pomocí kanálu AROGANTNÍ, zapsaného podle wikipedie u firmy z Hongkongu. Videa zveřejňuje pod názvem Strážník Mike. U Malostranské mostecké věže v Praze v pátek chodil s odznakem Městské policie, který prý pořídil na online tržišti Aukro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

11:17 Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

Internet se zasmál. Alespoň pár stovek těch, kteří si přečetli aktuální status Jakuba Michálka o plá…