FOTO Vlaječky vyvěsit! Výročí NATO: Po Praze jezdí vyzdobené tramvaje

12.03.2019 8:11

Česká republika si dnes připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Po Praze tak jezdí tramvaje s vlaječkami. Po tibetské vlajce je to tak druhá vlajka, která se letos nově v Praze objevila.

FOTO Vlaječky vyvěsit! Výročí NATO: Po Praze jezdí vyzdobené tramvaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaječka NATO na pražské tramvaji
reklama

Česká republika si dnes připomíná 20 let od svého vstupu do Severoatlantické aliance. Na Pražském hradě se setkají přední ústavní činitelé se zástupci spojeneckých zemí včetně prezidentů Slovenska, Polska a Maďarska. Na stejném místě se bude konat bezpečnostní konference a na galavečeru v Černínském paláci budou prvně udělovány medaile za zásluhy o diplomacii.

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 24228 lidí

Česko společně s Polskem a Maďarskem rozšířily jako první země někdejšího východního bloku řady NATO 12. března 1999. O pět let později byly do Severoatlantické aliance přibrány další státy včetně Slovenska. Právě prezidenti Slovenska, Polska a Maďarska dnes společně s českými politiky oslaví své zapojení do Aliance na Pražském hradě.

Program zahájí konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Vystoupí na ní mimo jiné bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, čeští ministři a další hosté. Projev přednesou i prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, následovat bude debata přítomných prezidentů a zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerové. Pražský hrad bude až do 16:30 pro veřejnost uzavřen. Lidé si ale na Hradčanském náměstí budou moci prohlédnout armádní techniku včetně obrněných vozidel.

Slavnostní den bude zakončen v sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci. Ministr Tomáš Petříček během večera ocení 14 osobností, které se zasloužily o vstup ČR do NATO, novým oceněním, medailí za zásluhy o diplomacii. A výročí vstupu do NATO připomínají i vlaječky na pražských tramvajích, vyvěšení vlajky bylo avizováno i na pražském magistrátě.

 

Pražský magistrát také letos během akce Vlajka pro Tibet vyvěsil na své budově tibetskou vlajku. Na budově úřadu byla od 8. do 11. března. Tibetskou vlajku město v uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) nevyvěšovalo. „Naše země si prožila dvě totality, takže myslím si, že ta podpora v tomto případě je jednoznačně namístě,“ řekl pirátský primátor Zdeněk Hřib. Vedení města se zároveň v rámci akce setká s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem.

Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„Tento článek do dohody mezi dvěma městy vůbec nepatří. Jedná se o záležitost zahraniční politiky a Praha se pod vedením našich předchůdců nechala úplně zbytečně zatáhnout čínskou stranou do těchto záležitostí, které tam nemají vůbec místo,“ řekl Hřib. Čínské straně Praha podle primátora odeslala záměr zahájit jednání.

V srpnu vyvěsí v rámci připomínky romského holokaustu romskou vlajku. Na budově magistrátu bude v srpnu i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude. Poslední dvě vlajky navrhl vyvěsit podle svých slov opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Vždy budou viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannové ulici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…