Facka, až zhubnete! Složil Zeman Xavera Veselého. Venezuela? Pozor, zásadní. A ČT...

10.02.2019 18:52

O venezuelském Juanu Guaidóvi, který by mohl podle jeho slov skončit jako Gustáv Husák, ale i o České televizi či o seriálu Most! hovořil prezident Miloš Zeman v pořadu Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1 s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým.

Facka, až zhubnete! Složil Zeman Xavera Veselého. Venezuela? Pozor, zásadní. A ČT...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se úvodem pochlubil dobrou náladou. „Trochu jsem si odpočinul na dovolené. Mám dobré kamarády, dobrou rodinu a dobrého psa,“ poznamenal úvodem Zeman. Pak se již věnoval aktuálním politickým otázkám.

Jako první se moderátor Luboš Xaver Veselý zeptal na to, že prezident Zeman pozval do Česka Juana Guaidóa z Venezuely. Chtěl vědět, zda se k celé věci již druhá strana vyjádřila, případně zda se vyjádřil velvyslanec USA Hynek Kmoníček. „Je vidět, že tomu nerozumíte. Tyhlety věci nevyřizuje náš velvyslanec ve Spojených státech. Venezuela až dosud není součástí USA. Samozřejmě že během těch dvou tří dnů žádná reakce není ani žádná nebude. Znepokojuje mě ale jedna věc. Že se diskutuje o vojenské intervenci ve Venezuele. Chci naprosto jednoznačně prohlásit, že ač nemám rád latinskoamerické diktátory, tak taky nemám rád vojenské intervence, zvací dopisy a okupaci. A pokud Juan Guaidó udělá to, že nedokáže vyřešit tento problém v rámci Venezuely a bude se obracet na zahraniční protektory, skončí jako Gustáv Husák,“ začal zostra Zeman.

Ten si však nemyslí, že by pozvání Guaidóa mohlo zapříčinit setkání Zemana s prezidentem USA Donaldem Trumpem. „Tato schůzka je nepravděpodobná z toho důvodu, že Trump je obviňován z toho, že je ruský agent, a já jsem také obviňován z toho, že jsem ruský agent,“ citoval Zeman slova amerického velvyslance Stephena Kinga. A vzpomněl na to, že byl proti vydání hackera Jevgenije Nikulina do USA, a hovořil i o Huawei. „Nevidím žádné důvody, a jsem suverénní prezident suverénního státu a svoje rozhodnutí rozhodně nepodmiňuji tím, že budu v očích jakékoliv země vítán a obdivován,“ podotkl Zeman. O schůzce s Trumpem nyní neví, zopakoval však, že byl kdysi pozván telefonicky na tuto schůzku. „Nejsem ten, kdo by se jakékoliv schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijdu, ale když nepozve, rozhodně se nezblázním,“ dodal.

Své pak Zeman řekl k aktuálně chystané žalobě na jeho osobu ze strany senátora Václava Lásky. „Jsem třicet let v české politice a nikdy jsem se nebál. Proč bych se měl bát nějakého Lásky, o němž nevím, že by něco v životě dokázal, pokud vůbec něco dokázal. Ale přečetl jsem si ve svém monitoru, že se chce teprve seznámit s důvody pro žalobu. A jeden z těch důvodů má ovlivňování soudců. Aniž bych mu cokoliv doporučoval, bylo by dobré, aby věděl, že sněmovní podvýbor pro justici konstatoval, že k žádnému ovlivňování soudců nedošlo. Takže pan senátor si bude muset najít jiné téma,“ sdělil Zeman. Tuto kauzu ještě se žádným obhájcem nekonzultoval, neboť ji nepovažuje za závažnou.

Zeman a sjezd ČSSD

Následně se Zeman vyjádřil k ČSSD a k jeho účasti na březnovém sjezdu. „Úkolem prezidenta na sjezdu jakékoliv strany není podpořit jakéhokoliv předsedu. I když osobně přiznávám, že Jan Hamáček je mi sympatický, a myslím si, že má podporu své strany z řady regionálních konferencí. A není absolutně žádný důvod, proč bych proti tomu měl protestovat,“ sdělil s tím, že přijede podpořit sociální demokraty, a nikoliv předsedu, jak se jej Veselý ptal. „Bazírujete na detailech,“ sdělil Veselý. „Ježišmarjá, předseda Hamáček je detail? Jestli vám dá za to Hamáček pár facek, aspoň zhubnete,“ sdělil Zeman zostra. 

„Řídím se zásadou, že průzkumy veřejného mínění jsou důležité z hlediska trendu, ale ne z hlediska absolutních hodnot. No a tohleto, myslím si, že je zpráva agentury Kantar. Já ji nechci pomlouvat, prostě jsem četl jiné průzkumy, kde má sociální demokracie 9,5 procenta,“ sdělil pak Zeman k aktuálnímu průzkumu veřejného mínění, kdy ČSSD by měla mít pět procent. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Následně se hovořilo o dluzích, odměnách advokátů i případných dluhových amnestiích. „Není možné, abych si půjčil sto tisíc a pak to nezaplatil, je to pitomost,“ rozčílil se prezident. Nadcházející otázka směřovala k problematice exekucí, kdy lidé exekutorům dluží 240 miliard korun. „Pokud jde o to, že v těch diskusích o tom, jak je spousta lidí zatížena exekucemi, někteří z nich deseti exekucemi, takže vám slzy do očí stoupají dojetím nad těmito chudáčky, kteří si vzali spotřebitelský úvěr, nebo si vyjeli na Seychely. Proč si to ty lidi vzali? Nutil je někdo? Zastávám protestantskou etiku Maxe Webera. Spoř a investuj, nic víc a nic méně. A jestliže tito lidé místo toho, aby spořili – a nezapomeňte, že spousta lidí spoří, tak místo toho rozhazují peníze a pak se domáhají toho, aby se jim odpustily dluhy, bude to muset někdo zaplatit. Kdo to zaplatí? Kdo to zaplatí? Zaplatí to daňoví poplatníci,“ shrnul Zeman.

Na ČT se nedívám, řekl prezident

Seriál Most!, na nějž směřoval další dotaz Xavera Veselého, Zeman nesleduje. „Na Českou televizi se zpravidla nedívám,“ podotkl. „Kdybych byl poslancem, tak bych určitě hlasoval pro zamítnutí zprávy o hospodaření České televize. Když ji zamítnete dvakrát, dojde k personálním změnám v České televizi. Mimochodem, teď přemýšlím, jestli to říct... Ale já to řeknu. Opatřete si informaci, kdo vstoupil do Komunistické strany Československa v září 1989, čímž prokázal svůj prognostický talent,“ sdělil Zeman. „Jistý pan D.,“ poznamenal Veselý. „Když jste se omezil na jedno jediné písmeno, nebudete žalován, protože písmenem D. začíná více lidí,“ dodal Zeman. 

Zeman se pak také vyjádřil k možné kauze soudce Baxy a jeho „solární elektrárně“, jak se ptal jeden z posluchačů. „Pana Baxu nemám rád, protože podle mého názoru vedl špatně Nejvyšší správní soud, protože tento soud vycházel vstříc zeleným aktivistům. Je mrzutý, že jsem nevyhověl jeho přání, aby předseda Šimíček byl předsedou Nejvyššího správního soudu. Přestože ho nemám rád a on nemá rád mě, tak nemám pocit, že by vlastnil solární elektrárnu, četl jsem pouze, že má solární panely na střeše. Pokud tomu tak je, je to vše v pořádku,“ podotkl.

Když se měl Zeman vyjádřit k Brexitu, podotkl, že věří v rozumnou dohodu, aby čeští občané tam mohli pracovat a studovat. Následně se vyjádřil i k úspěchu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové na mistrovství světa či k úmrtí režiséra Václava Vorlíčka. „Je mi to líto, protože Tři oříšky jsou geniální film a já si vážím pana režiséra Vorlíčka. Na rozdíl od mnoha jiných lidí je za ním vykonaná práce,“ dodal. 

Dotaz zaslaly také posluchačky, které se zajímají o zákon umožňující manželství osob stejného pohlaví. „Až stejnopohlavní pár porodí dítě, změním svůj názor na homosexuální manželství,“ zkonstatoval k tomu Zeman.

Závěrem se pak Zeman vyjádřil ke svému plánu. „Jsou lidé, kteří mě nutí, abych tady v Lánech pracoval. Prostudoval jsem tady osm zákonů, tak mám odpracováno. Ale abych pracoval ještě dnes večer, to mě ani nenapadne. Vezmu si dvě zajímavé knihy – jednak dočítám životopis Ronalda Reagana, ale to není tak zajímavé. Víte ale, co je zajímavé? Životopis Josefa Tisa. To je úžasné čtení. Čtení člověka, který jako nudle v bandě komíhal mezi věrností republice, která nebyla příliš silná, a nacionalismem kombinovaným s antisemitismem, který nakonec kvůli mezinárodním okolnostem zvítězil. Je neuvěřitelné si uvědomit, jak tenhle člověk, který právem skončil na šibenici, dokázal poslat 50 tisíc svých spoluobčanů do Osvětimi... On ještě za to zaplatil,“ zakončil Zeman.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…