Farář o uprchlících: Komunisté si také mysleli, že se zbaví postižených, když je šoupnou do zámečků, a jak dopadli...

28.09.2015 9:09

Uprchlická krize je pro nás velká výzva. Přiznejme si, že jednoduché řešení neexistuje, řekl serveru iDnes.cz neratovský farář Josef Suchár, který získal v minulých dnech stříbrnou pamětní medaili od Senátu jako ocenění celoživotní práce.

Farář o uprchlících: Komunisté si také mysleli, že se zbaví postižených, když je šoupnou do zámečků, a jak dopadli...
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů
reklama

Je třeba si uvědomit, že nejde o anonymní masu, která se sem valí, ale jde o jednotlivce s často pohnutými osudy, z nichž každý má originální příběh. Když je člověku dobře, zůstává doma. Aby někdo opustil domov, musí mít k tomu vážný důvod a podle toho bychom k nim měli přistupovat,“ uvedl v souvislosti s uprchlíky Suchár. Podle něj není Česko v současné době pro uprchlíky cílem, ale jsme jen tranzitní zemí. „Až se bohaté evropské země uprchlíky nasytí, budou se chtít usazovat i v Česku, a proto musíme být připraveni. Návrat pro většinu z nich do zemí původu je nemožný, takže pro část uprchlíků se stane zajímavá i Česká republika,“ myslí si však.

Podle něj uprchlická krize tu je z důsledku jednání našeho západního světa. „Je to důsledek toho, jak přezíravě se chováme k rozvojovým zemím,“ uvedl s tím, že jde rovněž o neúctu k hodnotám, na kterých je naše civilizace postavená.

Nejhorší je nicnedělání a postavit se do pozice: mě se to netýká. Lepší je dělat něco než nic. Můžeme se dopustit omylu, ale i to je důležité, abychom si uvědomili, která cesta je ta správná,“ sdělil. Samozřejmě, že i on sám se přiklání k variantě, že nejlepší by bylo zlepšit situaci v zemích, odkud uprchlíci odcházejí, zastavit krveprolití a vytvořit tam pracovní příležitosti. 

Musíme přijmout fakt, že ti lidé v Evropě jsou, a rozhodně se je nesnažit vytěsnit ze sféry našeho zájmu. Podobně se chovali komunisté, když postižené rozmisťovali do zámečků, do míst, kde na ně nebylo vidět. Problém se neřešil, jen se hromadil, a to nám teď hrozí i v souvislosti s migranty,“ řekl Suchár s tím, že zavření hranic nic nevyřeší. 

A vysvětlení má i pro růst xenofobie ve společnosti. „Podle mě se na tom podílí i to, že rodiny v Česku mají málo dětí, nejčastěji jedno nebo dvě. V takových rodinách se děti nemusí příliš dělit, rodiče jim nic neodmítnou, zahrnují je často materiální láskou. V početných rodinách se musí každý smekat, brát na ostatní členy rodiny větší ohledy a žít skromněji po všech stránkách,“ osvětlil.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…