Feudální majetky v ohrožení, Czerninové válčí se státem

25. 2. 2021 17:25

Předním českým feudálům, rodu Czerninů, hrozí, že přijdou o stamiliónové majetky. Dostali se k nim totiž v restitucích díky falešnému potvrzení, podle kterého byla členka rodu Josefina Czerninová československou občankou. Potvrzení vydaly podivnou shodou náhod dvě úřednice pražského magistrátu v roce 1999, když rozhodovaly o odvolání proti rozhodnutí matričního úřadu Prahy 1. Ten následně rozhodl, že Czerninová československou občankou nebyla. Její rodová větev totiž získala po okupaci Sudet Hitlerem občanství III. říše a syn Josefiny Czerninové padl v uniformě Wehrmachtu ve Francii.

Feudální majetky v ohrožení, Czerninové válčí se státem
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama
„Skandální je, že i když potvrzení o československém občanství Czerninové bylo falešné a české státní orgány to věděly, přesto byl Czerninům na jeho základě vrácen stamiliónový majetek v podobě nemovitostí a zemědělské půdy,“ uvedl náš zdroj.
 
V srpnu 2020 byly obě magistrátní úřednice, které jsme zmínili v úvodu, tedy bývalá vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy a někdejší hlavní městská matrikářka v Praze, pravomocně odsouzeny za trestný čin maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti ke třem měsícům vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.
 

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

56%
3%
hlasovalo: 25217 lidí
I když bylo jejich rozhodnutí podezřelé a těžko mohlo padnout náhodně, protože obě dámy věděly, že Czerninům jde o restituce, nepodařil se jim prokázat úmysl. 
 
„Nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že právě povaha a složitost případu občanství Josefiny Czerninové vyžadovala vyšší míru obezřetnosti, kterou však obviněné nezachovaly,“ uvedl tedy k rozhodnutí mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
 
Podstatné ale je, že pokud bylo vydání falešného potvrzení o občanství trestným činem, což soud potvrdil, pak potvrzení skutečně neplatí a stát může Czerninům majetek, ke kterému se dostaly zneklidňující cestou, odejmout. S tím už počítá celá řada státních organizací, které Czerninové restitucí připravili o majetek: Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky či Pozemkový fond.
 
 
Czerninové svůj majetek trpělivě budovali již od 13. století, kdy byl jejich první známý předek komorníkem na dvoře Přemysla Otakara I., a nehodlají se vzdát bez boje. V prosinci 2020 podal advokát obou magistrátních úřednic mimořádný opravný prostředek: dovolání. Dá se spekulovat, že v něm jde o ochranu Czerninovských majetků, které jsou teď, když pravda vyšla najevo, v zásadním ohrožení.
 
V lednu 2021 se na zprávách Seznamu objevila překvapivá kauza proti nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Soudce Jan Czernin, jeden z členů šlechtického rodu, si totiž zničehonic vzpomněl, že ho před šesti lety nejvyšší státní zástupce kontaktoval s výzvou, aby se Czerninové dohodli na smíru s jeho kamarádem. 
 

Anketa

Kdo je lepší politik?

70%
hlasovalo: 14237 lidí
Jihočeský farmář Peter Habersberger kvůli restituci způsobené falešným potvrzením o občanství přišel o právo hospodařit na pronajatých pozemcích v jižních Čechách. Schůzky s Pavlem Zemanem doložil Czernin médiím čestným prohlášením a esemeskami, které si šest let poctivě archivoval. 
 
„Na poslední schůzku, která se uskutečnila v listopadu 2014, potom Pavel Zeman podle Czernina přišel s otevřeným návrhem. „Sdělil určité informace o trestním řízení a vcelku rychle přešel k tomu, že by se bratranec a p. Habersberger mohli dohodnout,“ napsal soudce Jan Czernin v čestném prohlášení,“ uvedly Seznam zprávy. 
 
O tom, že celá restituce byla zřejmě podvodná, protože Josefina Czerninová nebyla československou občankou a potvrzení o tom bylo falešné, média mlčí. V kampani proti nejvyššímu státnímu zástupci nejde jen o něj a jeho morální integritu, ale předně o majetek, který v restituci získala jedna z rodových větví Czerninů.
 
Dodejme, že koncovým vlastníkem majetků v jižních Čechách, ke kterým se Czerninové dostali díky falešnému potvrzení o občanství, je nadace Graf Czernin´sche Primogeniturstiftung. A ta sídlí v daňovém ráji v Lichtenštejnsku.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …