Foldyna, Semelová, expředseda Pirátů a souložící americký býk. Byli jsme na neobyčejně povedené demonstraci

18. 4. 2015 21:56

Přibližně čtyři stovky lidí daly najevo svůj odpor proti uzavření smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Protesty pořádala platforma STOP TTIP, aktivní na sociální síti Facebook, a organizace Iuridicum Remedium. Proč? Prý především proto, že dohoda posílí postavení nadnárodních korporací na úkor obyčejných lidí. Protestní hlasy znějí i z USA.

Foldyna, Semelová, expředseda Pirátů a souložící americký býk. Byli jsme na neobyčejně povedené demonstraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA na pražském Smíchově
reklama

Fotogalerie: - Stop TTIP

Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...
Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...
Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...
Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...
Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...
Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému ob...

Podle informací dostupných právě na sociální síti FB si nemálo odpůrců dohody myslí, že problém není jen v této smlouvě, ale v kapitalismu ve své podstatě. Platforma varuje už před samotným utajováním dokumentu. „Vyjednávání o TTIP se odehrává za zavřenými dveřmi, ačkoliv jde o dohodu s dalekosáhlými následky pro občany EU. Dokonce i složení přípravné vyjednávací skupiny a znění vyjednávacího mandátu jsou drženy v tajnosti. To se neslučuje s demokratickými standardy!“ prohlašuje uskupení.

Nejdůraznější protesty se odehrávají zřejmě v Německu, ale na 18. dubna byly vyhlášeny po celém světě pod souhrnným názvem Global Trade Day. „Cílem Global Trade Day je upozornit na to, jak dohody o volném obchodu ohrožují demokratická práva, potravinovou suverenitu, pracovní místa a životní prostředí,“ lze se dočíst na serveru Iuridicum Remedium. Proti uzavření smlouvy se prý neprotestuje jen v Evropě. Desítky protestů mají proběhnout také ve Spojených státech.

Za pozornost ale také stojí, že česká vláda ústy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) smlouvu podporuje. Ačkoli ještě není známo její definitivní znění, podle slov předsedy vlády z počátku roku si Česká republika přeje její uzavření. I premiér však dodal, že bude záležet na konkrétních ustanoveních dohody.

Na akci na pražském Smíchově bylo k vidění také několik politiků. Nejpočetněji byla zastoupena KSČM a nově založená platforma ČSSD "Doleva". Její zakladatel, poslanec Jaroslav Foldyna, avizoval účast frakce již v minulém týdnu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Spou s ním dorazil i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, další z trojice mluvčích frakce. 

Komunistickou stranu zastupovala europoslankyně Kateřina Konečná, která proti smlouvě TTIP vystupuje dlouhodobě, a nyní na demonstraci dokonce pohovořila. Z pod pódia jí sledovala její stranická kolegyně, pražská poslankyně Marta Semelová. Mezi diváky bylo možné vidět též do vlajky zabaleného Ivana Bartoše, bývalého předsedu Pirátské strany, která se proti severoatlantické obchodní smlouvě rovněž vyhraňuje. Dorazila též delegace Strany Zelených.

Nad hlavami diváků bylo možné na transparentech číst slogany typu "Smlouva TTIP- špatný vtip", nebo "Proti moci bank a korporací". Osvěžením byl obrázek "amerického býka" s typickým vysokým kloboukem, provádějícího sexuální styk s krávou ozdobenou dvanáctkou evropských hvězdiček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, Hans Štembera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …