Fridrichová se dobývala na Hrad. Odpověď? Jiná, než chtěla

14.06.2021 7:25

Když Nora Fridrichová chtěla zkoumat, proč měl kancléř Vratislav Mynář v roce 2020 tak vysoké odměny, narazila na zeď. Mynář trval na tom, že dezinformačnímu pořadu nic sdělovat nebude. „Kancléř Mynář nás ve své odpovědi odkázal na to, že vysoké odměny pobírá i generální ředitel České televize,“ zaznělo. Jak vysoké odměny má ředitel ČT ovšem v pořadu nebylo. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to však Fridrichové připomenul na twitteru.

Fridrichová se dobývala na Hrad. Odpověď? Jiná, než chtěla
Foto: Repro ČT24
Popisek: Moderátorka 168 hodin, Nora Fridrichová

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25078 lidí
Prvním politickým tématem včerejších 168 hodin byly odměny státních úředníků, které zkoumala organizace Hlídač státu. Rekordmanem je dle pořadu hradní kancléř Vratislav Mynář. „Přestože ho v poslední době stíhají spíše skandály a stíhá ho policie,“ neopomněla dodat Nora Fridrichová a zmínila i další úřady, kde rostly buď odměny, nebo platy. A narozdíl od zdravotníků tyto odměny dostali prominentní státní úředníci hned a byly v řádu statisíců, tvrdí Fridrichová.

Vratislav Mynář si dle Hlídače státu za rok 2020 přišel na 1 948 628 Kč. A k tomu dostal prémie 809 230 Kč. 168 hodinám ovšem „odmítl prozradit za co“ s odvoláním na to, že Kancelář prezidenta republiky považuje pořad Nory Fridrichové za dezinformační. Hlídači státu pak sdělil, že mimořádné odměny byly přiznány za aktivní, vysoce kvalifikovaný přístup k plnění mimořádných úkolů týkajících se činnosti řízených útvarů a KPR jako celku, jakož i za plnění časově náročných úkolů souvisejících s programem prezidenta republiky a s organizačním zajišťováním tohoto programu.

Vyjádření Vratislava Mynáře pro 168 hodin:

V pořadu pak zazněla kritika, že Mynář hlavně strávil spoustu času obhajováním sama sebe a že ani nedostal prověrku, která byla slíbena.

„Kancléř Mynář nás ve své odpovědi odkázal na to, že vysoké odměny pobírá i generální ředitel České televize,“ dozvěděli se diváci 168 hodin. Jak vysoká je odměna Petra Dvořáka však nezaznělo. A na závěr zazněla připomínka, že úředníci dostávali odměny během roku průběžně, zdravotníci si na ně museli dlouhé měsíce počkat. „Přestože zdravotníci prožili extrémní nasazení v nemocnicích, zatímco úředníci mohli pracovat z domova,“ připomenuli v 168 hodinách.

Právě na Mynářovy odměny lákala Nora Fridrichová diváky i na twitteru, i když bez použití kancléřova jména.

Tam už se ale ozval mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Druhé pranýřujete a přitom v ČT se jede výhradně v milionech korun,“ řekl mluvčí a poukázal na to, že za rok 2020 dostal generální ředitel ČT odměnu 1,6 milionu korun. A to bylo o třetinu méně, než dostal v roce 2019. Tehdy Dvořákova odměna činila 2,42 milionu korun, desetinásobek jeho měsíčního platu. I na tuto odměnu Jiří Ovčáček upozornil. A 2,42 milionu korun dostal Dvořák i o rok dříve.

Plat a odměny Petra Dvořáka pak kritizoval radní ČT Kratochvíl před poslanci, když probíhala slyšení kandidátů do Rady ČT. „Pan generální ředitel Dvořák si v této době řekne o padesát tisíc navíc. Má až pět milionů ročně. Má možná více než prezident nebo tady předseda Poslanecké sněmovny, o vás vůbec nemluvím,“ řekl Kratochvíl. Dvořák si dle serveru Mediář.cz neřekl o zvýšení, ale přesunutí padesáti tisíc z pohyblivé odměny do fixní odměny, celková výše odměny (5,3 milionu Kč) by byla zachována. Ovšem je to právě pohyblivá odměna, o které rozhodují radní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

10:03 VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

Po vítězství Lukáše Krpálka v judu na olympiádě v Tokiu se začala objevovat řada vtípků na předsedu …