Fuj, ČSSD už nevolím. Opravdu?

16.05.2012 6:25 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Kauza středočeského hejtmana Davida Ratha nebude mít podle politologa Josefa Mlejnka významný dopad na podporu ČSSD, protože jejím voličům je celkem fuk, zda je jejich politik namočen do nějakých afér. Naopak Lukáš Jelínek si myslí, že u voličů politického středu to nejsilnější parlamentní straně uškodit může.

Fuj, ČSSD už nevolím. Opravdu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Když se na přelomu roku objevily kauzy vysokého manažera Ředitelství silnic a dálnic Michala Haly a krajských špiček na Pardubicku, uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Rudolf Kučera, že pro voliče sociální demokracie jsou podstatnější postoje ČSSD proti reformám a krokům Nečasovy vlády obecně než případné korupční kauzy jejích politiků.

Změnit to může čerstvý případ středočeského hejtmana Davida Ratha, který byl zadržen protikorupční policií. „Myslím si, že valný vliv to mít nemusí, protože voliči ČSSD jsou vůči těm aférám víceméně imunní. Na ně to tak nepůsobí. Kdyby se to stalo v nějaké pravicové nebo středové straně, tak to bude mít daleko větší dopad než na sociální demokracii,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek, politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Voličům ČSSD je namočení jejich politiků do afér fuk

Podle něj si totiž voliči ČSSD slibují od politiky a politiků něco jiného než stoupenci ostatních stran. „Jim je celkem fuk, jestli je jejich politik zapojen do nějakých afér nebo není. Oni spíš mají tendenci vnímat politika jako takového bosse, který když zařídí to, co slíbí, tak je dobrý. Ale vazby na kmotry nebo nějakou korupci berou tak, že to k té práci nějak patří,“ podotýká Mlejnek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …