Geislerová o Havlovi: Adoruji ho, navzdory všem chybám. Jeho žena... Důstojnost!

17.07.2020 8:15

Herečka Anna Geislerová, která v novém filmu Havel ztvárňuje Olgu Havlovou, tvrdí, že Olga byla silná a nezávislá žena, která i díky své svobodomyslnosti tolerovala Havlovu nevěru. „Byla zároveň neuvěřitelně lidská a citlivá. Ona ho podporovala ve všem, protože cítila, kde je třeba jeho slabost. Bylo mezi nimi silné partnerské souznění, hodili se k sobě a doplňovali se,“ myslí si Geislerová.

Geislerová o Havlovi: Adoruji ho, navzdory všem chybám. Jeho žena... Důstojnost!
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herečka Anna Geislerová na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii

Geislerová se prý na roli Olgy Havlové speciálně připravovala, protože nechtěla portrét důležité první dámy moderních českých dějin zkazit. „Když člověk hraje reálnou postavu, kterou každý zná, tak ta příprava je jiná, musí při tom brát v potaz, jak ten člověk vypadal, jak mluvil a jak se projevoval. Já jsem toho spoustu načetla a nakoukala, ale v tom filmu se to moc neprojeví, je to spíše potřeba k tomu, aby ten herec toho člověka tak nějak vnitřně cítil,“ vysvětlovala v rozhovoru pro Prostor X.

Anketa

Zaslouží si zesnulý Miloš Jakeš úctu?

82%
18%
hlasovalo: 12714 lidí
„Já už jsem rok předtím, než jsem vůbec o tom filmu věděla, vlastně o té Olze spoustu zjišťovala. Protože vždycky, když si čtete o Havlovi, tak tam nějakým způsobem jsou informace i o ní. A já jsem si řekla, že když toho Havla pořád tak adoruju, tak bych si chtěla připomenout, co jsem od něj všechno četla a jeho životopisy a příběhy lidí kolem něj,“ vzpomíná Geislerová.

S režisérem Slávkem Horákem prý nehledali nějakou přesnou kopii, ale spíše nějaký symbol toho, jaká byla. „To, že mi Slávek Horák nabídl postavu takhle veliké ženy, mě dojalo. Ona byla tím svým charismatem a klidem ikonickou postavou, vzbuzovala ve mně obdiv. Ta její důstojnost, přestože si prošla vším tím kolem Havla,“ obdivuje Olgu Havlovou herečka.

„Ona byla silná a nezávislá, ale zároveň neuvěřitelně lidská a citlivá. Ona ho podporovala ve všem, protože cítila, kde je třeba jeho slabost. Bylo mezi nimi silné partnerské souznění, hodili se k sobě a doplňovali se. Ona byla sama dosti svobodomyslná, i proto Havlovi tolerovala jeho nevěru,“ myslí si Geislerová.

Havlova nevěra, kolem které se točí velká část filmu, prý Geislerové názor na něj nezměnila. „Já ho adoruji pořád stejně, je to jako u rodičů, milujete se vším, i s těmi špatnými stránkami,“ připodobňuje herečka.

Olga Havlová navíc podle ní sice byla ta méně slavná disidentka, ale také se podílela na vydávání samizdatu, organizovala disidentské akce a sama byla několikrát v ohrožení. „Byla sama velmi aktivní, byla obžalovaná, ale k soudu nakonec nedošlo,“ připomíná Geislerová, která se prý kvůli roli nakrátko vrátila ke kouření.

Samotný Havel v podání Viktora Dvořáka je podle herečky vykreslený i se svými chybami a zásadními selháními, což je podle ní dobře. „Mě vždycky na lidech zajímaly jejich motivace, proč udělali některé chyby a co si z toho vzali, jak to změnilo jejich život způsobem, ke kterému by se bez těch chyb vůbec nedostali,“ tvrdí Geislerová a naráží třeba na fakt, že Havel ve vězení podepsal, že přestane být mluvčím Charty 77, a to si potom obrovsky vyčítal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …