Generál Pavel to vytmavil nejen Okamurovi: Naše bezpečnost nezačíná na našich hranicích, ale daleko za nimi

16.08.2018 22:22

Poté, co v Afghánistánu padli tři čeští vojáci po teroristickém útoku, většina politiků ocenila jejich činnost a podpořila setrvání vojáků v zahraničních misích. Našli se ale i politici, kteří kvůli tomu mise zpochybňují. Podle generála, který poslední čtyři roky vedl Vojenský výbor NATO, Petra Pavla zpochybňování členství v NATO svědčí o tom, že jsme se nepoučili. V pořadu Interview Plus promluvil o tom, jaké zájmy má v Afghánistánu Česká republika.

Generál Pavel to vytmavil nejen Okamurovi: Naše bezpečnost nezačíná na našich hranicích, ale daleko za nimi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

Různé názory jsou podle generála přirozeným odrazem demokratického prostředí, ve kterém žijeme. To, že někteří politici mají kritičtější názor na naši účast v zahraničních misích, a část obyvatelstva se na to nedívá jinak, je podle něj naprosto přirozené. Je proto namístě, aby se o těchto věcech diskutovalo a našly se dobré argumenty pro podporu našich misí, míní Pavel.

Mnoho lidí a také někteří politici vidí účast české armády na zahraničních misích jako něco, o co česká armáda usiluje, sama si je plánuje a tlačí se do nich, to však podle Pavla není pravda. „Účast armády v jakémkoli nasazení je vždy důsledkem politického rozhodnutí,“ připomněl s tím, že nasazení naší armády je v kontextu s tím, že jsme členy několika uskupení. „Jsme jak členy Evropské unie, tak NATO. Tím se hlásíme jak k výhodám, které z tohoto členství plynou, tak k závazkům,“ zdůraznil.

Anketa

Doporučili byste svému synovi či vnukovi jít sloužit jako voják z povolání, kdyby o to projevil zájem?

12%
88%
hlasovalo: 5670 lidí
Poté vysvětlil, v čem je smysl mise pro Českou republiku a její bezpečnost právě v Afghánistánu. „Česká republika se této mise účastní nejen jako člen NATO, ale i jako člen mezinárodní koalice. Všechny státy považují misi v Afghánistánu za nezbytnou pro to, aby se z něj poté, co byl desetiletími válek naprosto rozvrácen, stala opět fungující země,“ uvedl s tím, že nikdo neočekává, že se Afghánistán stane demokracií západního typu, ale státem, kde jsou fungují vláda a základní práva občanů.

Něco takového je podle Pavla i v zájmu České republiky z důvodu, že právě Afghánistán se stal útočištěm teroristů a extremistů z mnoha zemí světa. „Vyprodukoval i teroristy, kteří prováděli útok i v našich zemích. Konkrétně také zmíním intervenci do Afghánistánu v roce 2001, která byla důsledkem toho, že v Afghánistánu byli vycvičení teroristi, kteří pak spáchali útok na Světové obchodní centrum v New Yorku,“ připomněl.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svém Facebooku napsal: „Nesouhlasíme s tím, jak byla a je vedena kampaň v Afghánistánu, má zcela špatný strategický cíl, chce z Afghánistánu vytvořit protektorát NATO a především USA.“ Podle Pavla však Okamura zřejmě neúplně studoval materiály, které souvisejí s misí. „Strategie Aliance je vytvořit fungující stát na základě místních pravidel,“ zopakoval s tím, že necelé tři roky jsou teprve afghánská vláda a její ozbrojené složky zodpovědné za bezpečnost v zemi.

„Mise koalice se tak z bojové změnila na asistentní. Naší úlohou je pomoct afghánským bezpečnostním silám v tom, aby byly schopny samy se vypořádat s bezpečností ve vlastní zemi,“ řekl a dodal, že se tak podílíme například na výcviku a pomáháme do jisté míry i finančně.

V určité části politického spektra se objevuje argument, že jsme v Afghánistánu pro zájmy USA. Pavel proto zopakoval, že jsme se stali členy NATO a Evropské unie, a tím se hlásíme nejen k benefitům, které z tohoto členství plynou, ale i k závazkům. „Je to také o tom, že nejsme uzavřeni ve vlastních hranicích, ale vnímáme, že v dnešní globalizované době se problémy bezprostředně či nepřímo odrážejí i u nás,“ reagoval a doplnil, že nestabilita a nebezpečí v jiných částech světa se nás dotýkají.

Celý rozhovor ZDE.

„Česká republika jako člen NATO a EU je obstoupena hradbou partnerů a přátel a do určité míry z toho těžíme. Naše bezpečnost nezačíná na našich hranicích, ale daleko za nimi. Zpochybňování členství v NATO svědčí o tom, že jsme se nepoučili,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…