Havla nám na Západě záviděli. Když se člověk podívá, kolik dostal čestných doktorátů, řekl český miliardář, mecenáš Jiřího Drahoše

25.12.2018 7:25

Moderátor Petr Ludwig se ve svém pořadu Deep Talks setkal s podnikatelem a finančníkem Václavem Dejčmarem. Češi podle něho světu přinášejí schopnost zabývat se fraškami a absurditami. Navrhl, že by lidé v politické soutěži měli podstupovat psychotesty. „To přece chceme od pilotů letadel,“ argumentuje podnikatel. A došlo i na Václava Havla, kterého nám prý záviděl celý svět.

Havla nám na Západě záviděli. Když se člověk podívá, kolik dostal čestných doktorátů, řekl český miliardář, mecenáš Jiřího Drahoše
Foto: Repro Youtube
Popisek: Podnikatel Václav Dejčmar a moderátor Petr Ludwig debatují o politice, psychopatii i filozofii
reklama

Hned na úvod se Petr Ludwig Dejčmara zeptal, co si myslí o České republice takto z nadhledu, z New Yorku, kde se rozhovor odehrával. „No, mnohem lépe než z podhledu, když tam člověk je,“ zněla odpověď. Prý se v Čechách každá kauza řeší komplikovaně a každou frašku podle Dejčmara považujeme za konec světa. „A tadyhle se to jeví, jak to opravdu je, že naprostá většina věcí v Česku je z pohledu světa bezvýznamná,“ myslí si podnikatel. Česko podle něj rezignuje na velká dramata, která hýbou světem, a protože drama potřebuje, nahrazuje ho fraškami, absurditami a „neuvěřitelnými bizarnostmi“. Neděje se to jen v této době, Dejčmar jako příklady použil např. Švejka, Kafku, Černé barony a Havlovy hry. „Spousta intelektuálů to nemá rádo, ale já to vnímám jako jakousi kvalitu, to je to, co dáváme světu,“ vyjádřil se finančník.

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12912 lidí

Ludwig také zmínil, že Dejčmar natočil film o psychopatech a na svém Facebooku navrhl, že by se mohli politici testovat na psychopatii. Na to Dejčmar namítnul, že tohle nenapsal: „Já si myslím, že by bylo dobrý, pokud se zamýšlíme nad tím, že demokracie má nějaký problém, což vypadá, že má. Skutečně, to, co zabírá před volbami, nejsou žádné hluboké myšlenky, ale emoce. Prostě, kdo je víc přitažlivej jako soutěž miss nebo superstar, tak jako nakonec sklidí maximum hlasů.“ S tím se podle něj už nic nedá dělat v dnešní mediální době. Ale dalo by se prý zapojit hodnocení nezávislé, Dejčmar dokonce navrhl robotické autority. V tomto testu by politik údajně musel odhalit, co je vlastně zač. „Psychotesty, to přece chceme od pilotů letadel. Já když jsem přijímal správce pro svůj hotel na Zanzibaru, tak jsem dostal CVíčko a byly tam dva tyhlety psychotesty. A to je nějaký pan správce, politici jsou mnohem víc,“ argumentuje podnikatel. Ale podle něj není psychotest o tom, jestli je někdo psychicky poškozený, ale je to hodnocení osobnosti. Dnes je prý snadné zjistit, co je principem dotyčného člověka, a lze to jen těžko obejít.

Fotogalerie: - Americký konvoj

Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...
Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...
Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...
Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...
Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...
Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armá...

Dalším tématem byla demokracie. Ludwig nadhodil, že lidé ve státech v ní přestávají mít důvěru a začínají být bližší myšlence osvíceného diktátora. Na to Dejčmar oponoval, že je to proto, že demokracie už přestala být autentická a kandidáti jsou naučení herci vyškolení mediálními tréninky. Když se pak najde jeden autentický lídr, lidé ho přijmou raději než „bizarní frašku“, kterou nabízí demokracie. Ludwig se pak ozval, že ve filmu hovořil i s Václavem Havlem. „Jsem přesvědčen, že je to anomálie, skutečně se to tak zvláštně všechno skupilo, že se mohl stát v Česku prezidentem a jako anomálii to vnímal celý svět. Jako velmi pozitivní anomálii, všichni z toho byli úplně nadšení, když se člověk podívá, kolik dostal čestných doktorátů a jaké množství lidí ho obdivovalo,“ říká Dejčmar. Havla nám prý celý svět záviděl, protože se v jejich zajetých demokraciích na Západě přihodit nemohl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…