Hejtman Běhounek, který má zachránit ČSSD: Připadám si jako bílá vrána. A chce do vysoké politiky vrátit výrazné tváře z minulosti...

21. 11. 2017 18:13

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek je za jistých okolností ochoten vést ČSSD. Jak by straně, která zažila volební katastrofu, když přišla o 35 poslanců, pomohl? Nejen na to se ho zeptala moderátorka Marie Bastlová.

Hejtman Běhounek, který má zachránit ČSSD: Připadám si jako bílá vrána. A chce do vysoké politiky vrátit výrazné tváře z minulosti...
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)
reklama

Jiří Běhounek je za určitých okolností ochoten pomoct ČSSD. Mohl by se stát jejím předsedou. Má to ale háček. Jiří Běhounek je nestraník a předsedou strany může podle stanov být jen někdo, kdo je členem strany alespoň čtyři roky. Stanovy by se tedy napřed musely změnit. A to není jediná změna, kterou by ČSSD musela projít. Hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD žádá, aby více prostoru dostali tzv. lánští pučisté, např. Jiří Zimola.

„Ještě nějakou dobu bude trvat, než si strana, která utrpěla těžkou porážku, tohle uvědomí a řekne si, co bude dál. Ale abych se někam dral a pak mi bylo vyčítáno, že jsem se snažil něco ovlivnit, tak to ne,“ pravil Běhounek hned na úvod. Prozradil také, že na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD ho jako předsedu navrhl jen a pouze hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Nikdo jiný.

„Naprosto otevřeně říkám, že mě nikdo jiný než hejtman Netolický takto neoslovil, samozřejmě ministr vnitra Milan Chovanec na toto téma vtipkoval, jak se to dělá, ale nikdo jiný mě neoslovil,“ uvedl k nedělnímu jednání v Hradci Králové Běhounek. Jinak ale mnoho reakcí na svůj případný vstup do strany nezaznamenal.

„Reakce byly z médií, která mě hned označila za někoho, kdo chce k moci vrátit lánské pučisty. Mně se zdá, že se dnes politika nedělá ve stranických sekretariátech, ale především v médiích, čehož je nakonec důkazem i ten rozhovor s vámi,“ uvedl host.

Do strany se prý skutečně nehrne, byť je ochoten se o situaci ve straně bavit. Záleželo by prý na tom, jaký by si mohl vybrat tým spolupracovníků a tak podobně. K diskusi je prý i počet Běhounkových funkcí, kterých není málo. Stále pracuje jako lékař, kromě toho je poslancem a také hejtmanem. A všechno to prý zvládá.

Hejtman je přesvědčen, že by straně mohli pomoct úspěšní politici, jakými byli Jiří Paroubek, Michal Hašek či Jeroným Tejc. „Zaregistroval jsem, že pan Hašek ani pan Tejc nemají zájem o žádné funkce,“ doplnil k tématu Běhounek. Nedomnívá se, že by tito pánové měli nastoupit do čela strany, ale rozhodně by mohli pomoct. V žádném případě nemá smysl poukazovat na mediálně propíranou minulost toho či onoho sociálního demokrata. „To, co by se nemělo dít, je se v tom šťourat, rozšťourávat, stavět bariéry a tak podobně,“ zdůraznil Běhounek.

„Je mi nesmírně líto, ale připadám si jako bílá vrána, protože jsem jedním z mála politiků, se kterým není spojeno nic. A jsem zvědav, kdy se něco objeví,“ doplnil ještě.

Je přesvědčen, že by si neměl dopředu ukazovat, které politiky by si jako případný předseda strany přál do vedení. „Já nemůžu asi vystoupit a říct, podívejte se, já chci do vedení toho, toho, toho a toho. To už jsem tady dvakrát zažil, a vidíte, jak to dopadlo,“ upozornil např. na pokus dnes již bývalého předsedy Bohuslava Sobotky.  

Veřejnost prý přestala brát sociální demokracii jako progresivní sílu, a to i navzdory tomu, že vláda pod jejím vedením byla velmi úspěšná. Veřejnost to ale ocení až s odstupem. Každý člen strany by si podle Běhounka měl říct, že nese podíl na volebním propadáku ČSSD.

Současné vedení strany je prý podle Běhounka ve velmi složité situaci, protože je na jedné straně pod tlakem, aby co nejrychleji odstoupilo, ale také se po něm požaduje, aby strana zůstala v chodu a byl urychleně připraven sjezd. V takové situaci je podle Běhounka jen dobře, že ČSSD odchází do opozice.

„ČSSD se rozhodla odejít do opozice, což je naprosto v pořádku, protože s 15 poslanci toho strana mnoho nezmůže. Jak jsem slyšel, ta jednání byla velmi komplikovaná, jak to ukázalo i včerejší jednání sněmovny. Co já jsem slyšel, ta jednání probíhala ve stylu, tady máte nabídku, berte, neberte a hotovo. Takhle kdybych já dělal koalici na kraji z pěti subjektů, i když nakonec ze čtyř, tak by ji se mnou nikdo neuzavřel,“ rýpl si Běhounek především do hnutí ANO a Andreje Babiše.

Pokud by se host stal předsedou, vždy by se opíral o názory svých spolustraníků a nešel by proti svým kolegům. To platí i o debatě o případné vládní spolupráci s Andrejem Babišem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…