Historický propad Pirátů. Výzkum, který rozrajcuje jistého obyvatele Průhonic i někdejší příslušníky ÚOOZ

12.07.2021 17:20 | Bleskově

Pokud by se v červenci konaly volby do Poslanecké sněmovny, pirátské oko by zaplakalo. Průzkum agentury Phoenix research, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici, totiž pokračuje v nastaveném trendu ostatních společností zabývajících se sociologickým šetřením. Ta zjištění jsou si podobná: Piráti a Rakušanův STAN propadají, zatímco vládnoucí ANO roste.

Historický propad Pirátů. Výzkum, který rozrajcuje jistého obyvatele Průhonic i někdejší příslušníky ÚOOZ
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Předvolební mítink Pirátů v Liberci.

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9444 lidí
Babišův soubor by si v prvním měsíci prázdnin připsal 22,4 procenta, když oproti červnu posílil o 2,2 procenta. Na druhém místě by se sice pohodlně usadila STAN-pirátská koalice, ovšem ta vůči předešlému období přišla o 3,1 procenta, což je nejvyšší propad letošního roku. Jak lze z dat agentury snadno vyčíst, Piráti a STAN společně rostli od ledna letošního roku.

Zlom a postupný propad přichází od konce května.

Na třetím místě se stabilně drží další politický slepenec, tentokrát ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ti však rostou a za bronz by si připsali necelých 17 procent. Pokud bychom hodnotili rovněž potenciál, tak by jmenovaná trojkoalice získala rovnou pětinu hlasů. Čtvrté je hnutí SPD, které si udržuje silných dvanáct procent. Na čtvrté příčce se objevila čerstvá Přísaha plukovníka Roberta Šlachty. Policejní skvadra prakticky ve všech agenturách dobývá sněmovní lavice. U Phoenixu má 5,3 procenta preferencí a přes osm procent potenciálu, což z ní dělá nejvýraznějšího černého koně podzimních voleb.

Červencová data agentury Phoenix research

Jakž takž se drží socdem, má rovných pět procent, což ovšem ČSSD žádnou jistotu dalších čtyř let v dolní komoře Parlamentu nezaručuje.

Pod pětiprocentní hranicí je obvyklá sestava. KSČM získala 3,8 procenta, Trikolóra, Svobodní a Soukromníci tři a Aliance pro budoucnost miliardáře Sehnala těsně překonala dvouprocentní hranici. Zelení, poslední v grafu, mají minimum, sotva procento.

Výzkum byl realizován zkraje července na vzorku 1 028 respondentů po celé České republice. Účast by byla necelých 57 procent.

„Je předčasné považovat data za fixní. Ovšem jedno bych nepodceňoval, a to je trend. Je totiž vidět, že pozitivní i ten negativní se poslední tři měsíce nemění. Piráti a STAN oslabují, ANO sílí. Stejně tak lze za stabilní považovat SPD, nově už taky Přísahu, která si překvapivě rychle našla své voliče. Mám však pochybnosti, zdali se do příští sněmovní sestavy vloží jakýkoli tradiční levicový subjekt. Je totiž možné a reálné, že voliče KSČM a ČSSD na svou stranu jistými body v programu přitáhnou Piráti,“ řekl redakci ředitel agentury Peter Svoboda.

Trendy v čase (rok 2021)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O tom nepíšou: Covid se v ČR zlepšuje. Možná zvrat

12:21 O tom nepíšou: Covid se v ČR zlepšuje. Možná zvrat

Rekordní covidová neděle? No, jak se to vezme... V souboji se současnou vlnou pandemie covid-19 přic…