Historik z KSČM Skála připomněl jednu kapitolu dějin, o které se nemluví. A pak se rozepsal o tom, jak EU posluhuje nadnárodnímu kapitálu

01.08.2017 19:54

Z PROFILŮ V Polsku to stále vře. Kvůli reformě justice. Možná i proto se na naše severní sousedy ptají i čtenáři serveru ParlamentníListy.cz. Neptají se však na aktuální dění, ale na agresivní Poláků vůči Čechům, Moravanům a Slezanům v minulosti. Skála věnoval pozornost také Evropské unii, kterou nevnímá jako demokratickou instituci, ale jako mocenský nástroj nadnárodního kapitálu.

Historik z KSČM Skála připomněl jednu kapitolu dějin, o které se nemluví. A pak se rozepsal o tom, jak EU posluhuje nadnárodnímu kapitálu
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Josef Skála
reklama

Jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz chtěl osvětlit napětí, které v minulosti panovalo mezi Polskem a Československem. Obrátil se proto na historika Josefa Skálu, jenž v současné době zastává post místopředsedy KSČM pro ideologii.

„Vážený pane, víme jak to bylo s agresí Polska na nás v 1922 ohledně Slezska. Byli zahnáni našimi legionáři. Dále tu byl rok 1938, další okupace našeho území. O roku 1968 není třeba ani mluvit o jejich velkém podílu. Rád bych se Vás zeptal, jako historika, na ještě jednu skutečnost. Zda je to pravda, či ne. Údajně po II. sv. válce někdy v 1945 musela být na nějakou dobu na našich hranicích s Polskem sovětská vojska. Poláci, prý po válce si zase nárokovali naše území. Stalin to měl snad rezolutně odmítnout. Nejsem historik, ale rád bych i na toto znal Váš názor. Pokud je to pravda, vysvětlete mi to, prosím. Děkuji za názor,“ napsal čtenář.

Skála odpověděl, že během druhé světové války Poláci usilovali o československo-polskou konfederaci. „Hlavní intrikou z té doby byl plán polsko-československé konfederace. Prosazovala ho polské exilová vláda, prahnoucí po obnově předválečných poměrů. A ty byly v Polsku krajně nedemokratické,“ konstatoval místopředseda komunistů.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Faktem je, že Polsko mělo strach ze Sovětského svazu. Exilová vláda v Londýně měla v čerstvé paměti fakt, že nacistické Německo a Sovětský svaz napadly Polsko společně. Z projektu konfederace ale ještě během války sešlo.

Skála se ale věnoval nejen historii Polska, Čtenářům také předestřel svůj názor na Evropskou unii. Není nijak lichotivý. Komunista se jednoznačně staví za vyhlášení referenda o vystoupení Česka z EU a nikoho nenechává na pochybách, jak by v tomto referendu hlasoval.

Další otázky a odpovědi naleznete zde

„Evropská unie nebyla nikdy integračním seskupením, vzniklým z demokratické vůle veřejnosti. Od samého počátku je to nástroj nadnárodního kapitálu – a to nejen evropského, ale i amerického (do vzniku předstupňů osobně zasahovaly i postavy typu Allena Dullese). Sociálně citlivější i poněkud demokratičtější politiku byly předstupně dnešní EU nuceny provádět jen a jen pod tlakem výzvy tehdejšího politického Východu. V posledním čtvrtstoletí EU stále víc degeneruje,“ vyjádřil svůj názor místopředseda KSČM pro ideologii. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

17:36 Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

Matematik a publicista Marian Kechlibar se rozepsal o rozhovoru eurokomisařky Věry Jourové pro Lidov…