Hlasovali pro kvóty, a teď proti nim brojí. Telička se na dotaz čtenářky pustil do koaličních partnerů

15.05.2015 14:32

Čtenářka ParlamentníchListů.cz poslala přes jeho profil dotaz na europoslance Pavla Teličku (ANO) ohledně povinných kvót Evropské unie. Zajímalo ji, jestli jsou tyto kvóty dopředu dané, nebo jestli je ještě můžou změnit vlády členských států. Dotaz také padl na časové úskalí i na to, jaký názor zastává sám europoslanec.

Hlasovali pro kvóty, a teď proti nim brojí. Telička se na dotaz čtenářky pustil do koaličních partnerů
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pavel Telička
reklama

Europoslanec, který byl do parlamentu Evropské unie zvolen loni v květnu, čtenářce odpověděl, že kvóty musí opravdu ještě odsouhlasit vlády členských států, a to tzv. dvojí většinou. „Není zapotřebí jednomyslnosti. Půjde o návrh Evropské komise, který je již prakticky připraven k projednání. Délku ale nedokážu odhadnout, protože žádná lhůta není pro tento účel v Radě daná. Domnívám se ale, že půjde o pár měsíců,“ sdělil europoslanec na svém profilu čtenářce.

Telička dále zmínil, že návrh v Radě EU pravděpodobně získá potřebnou většinu. „Můj názor na kvóty je dobře znám, neboť s ostatními poslanci evropského parlamentu za ANO a jedním za ODS jsme hlasovali proti předmětné rezoluci povinné kvóty obsahující,“ a dodal, že někteří jeho kolegové dříve hlasovali pro kvóty, ale teď proti nim brojí. Řešení bude podle Teličky složité a dlouhodobé. „Když došlo k pádu některých režimů, a přiznejme si, že jsme toto podporovali, tak po plánu A nebyl připravený k efektivní realizaci plán B. V zemích jako je Sýrie, ale i v dalších, nejsou funkční vládní orgány a orgány veřejné správy. Země jsou de facto v rozkladu. Jen v Sýrii je mimo svůj domov 7,5 mil. uprchlíků. Tisíce lidí jsou zabíjeny, mnozí žijí v uprchlických táborech v nelidských podmínkách. To je více než živná půda pro organizovaný převaděčský zločin,“ pokračoval Telička.

Na závěr někdejší diplomat dodal, že Evropská unie bude muset zefektivnit společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, a také lépe cílit svoji rozvojovou pomoc a pomáhat při budování funkční administrativy některých zemí, či spolupracovat s jejich sousedy. „EU musí posílit svoji humanitární politiku, řádně implementovat tzv. dublinský systém a neobejde se ani bez určité harmonizace a koordinace azylových politik,“ pokračoval Telička ve výčtu nutných operací.

„Dále bude zapotřebí potírat nelegální migraci, ale lépe regulovat migraci legální, předsunout a výrazně posílit své kapacity ve Středozemním moři, tvrdě bojovat s organizovaným zločinem. To vše ale nezabrání určitému počtu imigrantů. Na ty se budeme muset připravit, vytvářet kapacity, vést tolik potřebnou veřejnou diskusi a především pracovat na efektivní integraci těchto lidí do společnosti. Mnohá opatření budou rozpracovávána na úrovni EU, zdaleka nejde jen o kvóty,“ řekl Telička na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

12:40 Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

Po Radoslavu Sturmovi se do studia Xavera Veselého podíval další mladík, tentokrát z opačného názoro…