Hlubuček! Gazdík se vzepřel uniklým informacím z policejního spisu. Reakce lidí? Pro STAN strašlivá

16.06.2022 22:10 | Ze sítí

Vládní koalicí otřásá v základech kauza Hlubuček. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) je na sociální síti Twitter pro svá vyjádření o svém vztahu s jedním ze stíhaných, podnikatelem Michalem Redlem, některým politikům a lidem pro smích. „Jste stejní jako Babiš,“ zlobí se někteří. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský zase volá po ocenění pro náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) za to, že korupci nahlásil na policii. Zatímco pražská ODS volá po jeho odvolání z funkce.

Hlubuček! Gazdík se vzepřel uniklým informacím z policejního spisu. Reakce lidí? Pro STAN strašlivá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík

Deník N přinesl policejní dokument, jenž ukazuje, jakých údajných trestných činů se měli dopouštět bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) či zlínský podnikatel Michal Redl. Organizovaná zločinecká skupina měla vyžadovat úplatky od podnikatelů v souvislosti s různými zakázkami týkajícími se pražského dopravního podniku.

S obviněným zlínským podnikatelem Michalem Redlem měl podle policie bližší vztah, než dosud přiznával, i ministr školství Petr Gazdík (STAN). Z usnesení o zahájení trestního stíhání, které má Deník N k dispozici, vyplývá, že spolu „běžně“ komunikovali a řešili i mediální obraz Starostů a nezávislých. A také trávili společně dovolenou.

Gazdík však opakovaně tvrdí, že se znají pouze „společensky“. K článku Deníku N se vyjádřil i na svém twitteru, kde popřel, že by s Redlem jezdil na dovolenou: „Nebyl jsem na dovolené s Michalem Redlem. Na horách na pozvání Stanislava Polčáka jsem byl s rodinou. Redla jsem v té době znal jen od vidění. Pozdější pracovní a společenské kontakty s ním jsem nikdy nepopíral. Popírám, že by jakkoliv zasahoval do rozhodování STAN,“ uvedl ministr.

 

 

Podle reakcí v následné diskusi mu to ale lidé příliš nevěří.

„Skvělé, pane ministře, díky, že jste s klukama ze STAN udržovali kontakty s mafiánem od Krejčíře a drželi ochrannou ruku nad Hlubučkem, přesně takovou kauzu jsme totiž všichni potřebovali. Víte, kam byste mohli jít? Děkuji,“ uvedl Lukáš Valenta.

 

 

To je všechno? Redl, kamarád Krejčíře, je kmotrem STAN. Přes vás, Polčáka a Hlubučka. Hlubučka, kterého vaše parta držela několik měsíců u moci, i když jste věděli, že má problém. Žádná sebereflexe. Nic. Jste stejní jako Babiš, ne-li horší,“ připojil se další diskutér.

 

 

„Pracovní a společenské kontakty s Krejčířovým člověkem, ale nic jsem nevěděl... tak to si vykládejte pionýrkám před školou,“ reagovala komentující.

 

 

„Nic jsi neplatil a částka taky nesouhlasí... je nám to jasný,“ utahoval si z Gazdíka následně uživatel, který si na pomoc vzal již zlidovělou hlášku fotbalisty Ujfalušiho.

 

 

Jeho vysvětlování pobavilo také poslance opozičního hnutí ANO Richarda Brabce, i on glosoval Gazdíkova slova touto známou hláškou: „Ministr Gazdík: s panem Redlem jsem na dovolené nebyl a to místo taky nesouhlasí,“ napsal a přidal smějícího se smajlíka.

 

 

Často také diskutující Gazdíkovi vyčítali, že tyto kauzy hnutí STAN jen nahrávají hnutí ANO a zvyšují mu šance vyhrát příští volby do Poslanecké sněmovny.

Kvůli třaskavé kauze okolo dopravního podniku (DPP) pražští občanští demokraté ve čtvrtek vyzvali primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) k rezignaci.

Naopak starosta Prahy 7 Jan Čižinský by Scheinherrovi udělil ocenění za to, že všechny nepravosti nahlásil na policii. „O co jde v kauze Hlubuček? Kdekdo prý měl nějaké podezření. Jen Adam Scheinherr šel, jak ukládá zákon, na policii hned, jak se něco dozvěděl. A pak nemařil práci policie mediálními prohlášeními. A policie to dotáhla. Adam Scheinherr by si zasloužil protikorupční ocenění,“ píše ve svém tweetu krajský zastupitel.

 

 

Vlivný pražský politik Petr Hlubuček vyvodil ze situace politickou odpovědnost a po středeční rezignaci na pozice ve straně i na kandidátce pro podzimní obecní volby dnes skončil ve funkci primátorova náměstka a člena městské rady. Odešel i z dozorčích rad Pražských služeb a DPP, starostou pražských Lysolají zůstává.

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že vládní hnutí STAN vyřešilo kauzu kolem Hlubučka razantně. Opozice ale volá i po rezignaci šéfa STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, ten k tomu ale nevidí důvod. Navrhne nicméně dřívější konání volebního sněmu, což žádali i krajští politici hnutí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

7:41 A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

V Itálii se rýsuje pravicová vláda. Bratři Itálie budou zřejmě vítězem voleb a spolu s dalšími pravi…