Honzejk: Když se budeme vysmívat vyrovnání se s minulostí, skončíme ve stejné bažině jako před 30 lety

02.01.2019 9:54

Komentátor Petr Honzejk se domnívá, že třicet let po pádu komunismu stále vězíme až po uši v minulosti. Uvedl to ve svém sloupku na serveru iHNed.cz.

Honzejk: Když se budeme vysmívat vyrovnání se s minulostí, skončíme ve stejné bažině jako před 30 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní třída v předvečer svátku 17. listopadu

Honzejk si úvodem klade otázku, zda si máme tehdejší události a dobu, která jim předcházela, připomínat jako něco, co je svým způsobem stále živé, nebo je to už mrtvá minulost. „V Česku se postupně prosazuje druhý pohled − nechat minulost být,“ zmínil Honzejk a připomněl slova europoslance Jana Zahradila (ODS), jenž uvedl, že v roce 2019 bude v politice úspěšný ten, kdo nebojuje únavné bitvy minulosti, ale je dobře připraven na nečekané bitvy budoucnosti. 

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 13014 lidí

Původní text ZDE

„Něco na tom je. Politika má skutečně řešit aktuální problémy a úspěšný je po zásluze ten, kdo to dokáže nejlépe. Jenže současně platí, že lhostejnost k minulosti bývá zákeřná. Když ji ztratíte ze zřetele, může se vám postupně, byť v jiné podobě opět začít zhmotňovat,“ poznamenal Honzejk a varoval před tím, že třicet let po pádu komunismu máme premiéra, který je v evidenci spolupracovníků StB, a vládu podporuje strana, která se od zločinecké KSČ v zásadě liší jen tím, že si do názvu přidala jedno písmeno a zrovna nemá sílu na to, aby se chovala jako svá předchůdkyně.

„Naše společnost nenahlíží na dobu pozdního socialismu jako na dobu čistého zla (tak jako německá na období nacismu), ale spíše jako na historickou nepříjemnost,“ dodal Honzejk. Minulost považovat za mrtvou by byla dle jeho slov chyba. „Bez diskuse, pokud se jasně neřekne: ‚To bylo špatně, toto už nechceme nikdy v jakékoli formě,‘ bude minulost stále prorůstat současností. Bude modifikovat chování a celkový politický a společenský vývoj,“ podotkl Honzejk se slovy, že autoritativní řízení a omezování svobod se může v jiných podobách začít vracet. 

„Ano, úspěch má ten, kdo se dívá dopředu. Pokud ale budeme vyrovnání s minulostí odmítat, ba se mu vysmívat, pokud si nebudeme nahlas opakovat, co už nikdy nechceme, můžeme se při radostném pohybu vpřed dostat do podobné bažiny, ze které jsme před třiceti lety vyšli,“ uzavřel Honzejk.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…