Honzejk z Hospodářek má strach. Benešová prý bude pro justici tou největší zkouškou

19. 4. 2019 16:57

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk okomentoval výměnu ministrů v resortu spravedlnosti. Usednutí Marie Benešové do ministerského křesla bude podle něj velikou zkouškou pro nezávislost české justice, možná tou největší zkouškou od listopadu 1989.

Honzejk z Hospodářek má strach. Benešová prý bude pro justici tou největší zkouškou
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová
reklama

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Jan Kněžínek oznámil, že odchází. Na tom by nebylo nic tak zvláštního. Ministři přicházejí a odcházejí. Jenže Jan Kněžínek oznámil svůj odchod krátce poté, co obletěla Česko zpráva, že policie uzavřela vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které je ze spáchání možného dotačního podvodu obviněn předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a další členové jeho rodiny.

Babiš tvrdí, že je obětí spiknutí.

Na státním zástupci teď záleží, co přijde dál. Zda a případně kdy kauza zamíří k soudu. A tady se sluší připomenout, že pod ministra spravedlnosti formálně spadá soustava státního zastupitelství, které je sice nezávislé, ale šéf resortu má na státní zástupce jisté páky. Ministr či ministryně spravedlnosti mohou navrhovat odvolání nejvyššího státního zástupce.

Nastupující ministryně Marie Benešová sice již oznámila, že žádné odvolávání nechystá, ale Honzejk v komentáři pro  Český rozhlas připomněl, že dáma v minulosti Babišovi pomohla. „Benešová vypracovala pro prezidenta (Miloše Zemana) analýzu, podle které si v Česku lze trestní stíhání objednat, což perfektně koresponduje s Babišovou tezí, že se stal obětí komplotu,“ podotkl Honzejk.

Připomněl také, že ještě jako poslankyně nehlasovala pro vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Není bez zajímavosti, že Benešová měla v minulosti napjaté vztahy se současnou  pražskou vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou.

To vše podle Honzejka naznačuje, že česká justice může stát před jedním ze svých největších testů. A Honzejk doufá, že v něm obstojí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

12:02 Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

Epidemiolog Roman Prymula by měl odejít z čela Ústředního krizového štábu, neboť by se měl věnovat p…