Hostesky, slavný moderátor a předseda Andrej Babiš. Mítink ANO však ovládl někdo jiný

24.09.2013 11:58

REPORTÁŽ Karlovarský mítink hnutí ANO, bude líp naznačil mnohé. Tak především ukázal, že předvolební akce politické strany může mít vysokou úroveň, obejde se bez politických frází a notorických kverulantů. Ale také, že potencionální voliči jsou již velmi opatrní a pečlivě váží, komu dát hlas.

Hostesky, slavný moderátor a předseda Andrej Babiš. Mítink ANO však ovládl někdo jiný
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš na mítinku
reklama

V okamžiku, kdy v šest večer odstartoval pondělní karlovarský mítink Babišova ANO, byl Lidový dům ve Staré Roli zcela zaplněn, sešlo se zde více než pět set občanů. A již na první pohled bylo zasvěcenému pozorovateli zřejmé, že hlavními účastníky jsou zde zklamaní voliči střední vrstvy. V sále totiž byli dost početně zastoupeni lékaři, architekti, podnikatelé nebo kantoři.

Předvolební akce měla nebývale vysokou úroveň, pódium a předsálí připomínalo kongres bohaté strany, příchozí vítaly hostesky, na stolech byly k dispozici nejen propagační materiály, ale také vtipné dárky s logem ANO. Někdo si pochutnával na čerstvém Babišově perníku, jiný vzal za vděk lopatkou se smetáčkem, někomu stačila stříbrná propiska. Profesionální ráz dával shromáždění i populární moderátor Jan Musil, ten však místy, ke škodě věci, zapomínal, že nemoderuje televizní talkshow.

Nemám odpověď na všechno

Kandidáti ANO přijeli do Karlových Varů ve vskutku reprezentativní sestavě s vůdce Andrejem Babišem a známými obličeji Pavlem Teličkou či Martinem Komárkem, samozřejmě nechyběl ani lídr kandidátky v Karlovarském kraji Roman Procházka. Pro mnohé se stalo velkým překvapením, jak se dobrovolně „upozadil“ samotný Babiš. Moderátor Musil se snažil mítink oživit úvodní otázkou na Babiše, jaké to bylo s Bobo (narážel na nedělní Partii na Primě).

Babiš v odpovědi nijak neútočil na svoji soupeřku, naopak se přiznal, že si musel svoje vystoupení nacvičovat: „Neumím ještě tak dobře mluvit, snad se ještě vylepším,“ prozradil sám na sebe a pokračoval: „Já nemám odpověď na všechno, víte, být politikem v naší zemi znamená mít odpověď na vše.“ Poté se ale více věnoval vyprávění o  tom, jak vypadal jeho den v kraji. Za den stačil s kolegy navštívit vedení lázní v Jáchymově, kde řešili analýzu současného stavu, který vznikl tím, že stát podle Babiše brutálně zasáhl do lázeňství novou úhradovou vyhláškou, v porcelánce ve Dvorech (v kraji krachuje jedna za druhou) zase řešili nedostatek odborných pracovníků a nezájem krajské reprezentace o tyto problémy. Naopak nadšeně  líčil setkání v ostrovské privátní nemocnici.

Zdeptaný Telička

To, že se Babiš musí učit a skutečně nemá odpověď na vše, nejlépe dokazovalo srovnání jeho vystoupení s přítomným Pavlem Teličkou, který se představil jako stoprocentní profesionál a na lidi v sále udělal velký dojem. Hned v úvodu vysvětlil, proč se nechal Andrejem Babišem přemluvit
k tomu, aby podpořil ANO: „Hledám jako volič alternativu, nemohu zůstat dále stranou, jednou bych si to mohl vyčítat. Chtěl bych přispět ke změně poměrů u nás, které mě deptají.“

V debatě s přítomnými Karlovaráky pak vždy suverénně zaskočil, když bylo třeba odpovědět na nečekaný dotaz. Přítomnému imigrantovi z Běloruska, který si stěžoval na naše zákony, vysvětloval nutnost zjednodušování naší legislativy a postesknul si přitom, že politici, kteří nyní slibují dobře fungující stát, na to již měli dostatek času. Velmi zasvěceně hovořil také o možnosti přijetí eura a dokonce i o významu sportu pro zdraví. Chlapíci postávající u baru se netajili, že by ho chtěli za premiéra. V případě Babiše si ale zase až tak jistí nebyli. „Já volil minule toho Bártu, také sliboval změnu a jak to dopadlo?“ pochyboval jeden z nich, profesí taxikář.

Babišův zlý sen

Babiš se přece jenom nakonec blýsknul na své parketě, v otázce kvality potravin a naší soběstačnosti v tomto odvětví. Bohužel ale musel konstatovat, že podnikat v potravinářství je zlý sen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Hana Čechová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…