Hrad už nepromluví s Respektem, Seznamem nebo pořadem 168 hodin. Bojuje proti dezinformacím, vysvětlil kancléř Mynář

21.05.2021 20:06

Spadla klec. Boj proti dezinformacím započal. Kancléř Mynář bouchnul do stolu. Hrad už prý nikdy nepromluví s vybranými médii. Prý šíří lži a dezinformace. Typické praktiky dezinformačních médií byly totiž odhaleny. Tipnete si, o která média jde? Na Kavčích horách nebudou rádi. A na závěr padla výzva pro Deník N. Ve hře je i veřejná omluva.

Hrad už nepromluví s Respektem, Seznamem nebo pořadem 168 hodin. Bojuje proti dezinformacím, vysvětlil kancléř Mynář
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář

Pražský hrad přestane poskytovat stanoviska a informace novinářům několika českých médií. Konkrétně jde o týdeník Respekt, server Seznam Zprávy, server Deník N a redakce 168 hodin a Reportéři ČT. Podle Hradu šíří tato média neověřené, zkreslené a lživé dezinformace. Na oficiálním webu Pražského hradu to dnes prohlásil kancléř Vratislav Mynář.

„Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT. Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní. V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky,“ napsal Mynář.

Mezi typické praktiky dezinformačních médií podle kancléře patří zejména neověřování faktů či odkazování se na fiktivní informační zdroje, které ve skutečnosti neexistují. „KPR (Kancelář prezidenta republiky) má zkušenost se všemi jmenovanými praktikami, ať už při vyvracení dezinformací o údajně ‚objednaném‘ výhrůžném dopisu z čínské ambasády, těžbě kamene z Lánské obory, jednáních expertního týmu prezidenta republiky a dalších tématech,“ vypočítával Mynář s tím, že na většinu dezinformací se Hrad snaží reagovat jejich důkladným vyvracením na svých webových stránkách.

„Anonymní ‚zdroje‘ informací o různých kauzách a případech přitom názorně ukazují běžnou praxi českých médií – jde o způsob, jak zcela beztrestně lhát. Novinář má totiž před soudem právo na ochranu tohoto zdroje, a tak k šíření dezinformace stačí pouze odvolání se na anonymní zdroj. Dělo se tak v případě mnohých článků o údajných schůzkách s čínským velvyslancem (Deník N) či nyní při snaze o vyvolání další mediální kauzy týkající se zprávy BIS. I v tomto případě blogu Deník N našeptávají konspirační teorie různé tajemné ‚anonymní zdroje z Hradu‘,“ soptil dál kancléř.

Na závěr ještě Mynář vyzval Deník N k tomu, aby přinesl důkaz, že s někým ze zaměstnanců Hradu tajně komunikuje. V takovém případě by se prý Mynář veřejně médiu omluvil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZyTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…