Hrajete si na vyšetřovatele a soudce, osopil se Faltýnek na Kalouska kvůli Čapímu hnízdu. A ten se začal strašně smát

14.03.2016 23:13

Andrej Babiš (ANO) by si měl promazat svá vyjádření na sociální síti Twitter. Dnes tvrdí, že s Čapím hnízdem do roku 2014 neměl nic společného, ale v letech 2012 a 2013 říkával něco jiného. A to není vše. Měl by se podívat do účetních uzávěrek firmy Čapí hnízdo, což je otevřený zdroj, a ověřit si, že v těchto uzávěrkách jiný investor ve firmě nefiguroval. Stačí si vzpomenout na „frontu na kozy“. Svého šéfa hájil místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, ale Kalouska jen hodně rozesmál.

Hrajete si na vyšetřovatele a soudce, osopil se Faltýnek na Kalouska kvůli Čapímu hnízdu. A ten se začal strašně smát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

V pondělních Událostech, komentářích České televize se do sebe tvrdě pustili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Bylo se na co dívat. Vedli totiž bitvu o Čapí hnízdo.

„Já bych se raději věnoval otázce přípravy důležitých zákonů, ale díky TOP 09 a ODS se budeme muset zabývat především mediální kauzou firmy Čapí hnízdo. Voliči přece věděli, že pan Babiš vlastní Agrofert,“ poznamenal hned na úvod Faltýnek.

Kalousek mu dal v jedné věci za pravdu: „Já bych se touto kauzou také raději nezabýval, Andrej Babiš udělal účelovou operaci, jejímž jediným smyslem bylo, aby mohl čerpat dotaci, která byla určena jen pro malé a střední podniky, a nikoli pro něj. Toto udělal člověk, který by měl garantovat čistotu dotací v České republice,“ doplnil Kalousek.

Faltýnek svému oponentovi nechtěl zůstat nic dlužen. „Dohodli jsme se, že ta debata bude korektní, tak nebudu používat slovo lež,“ bránil svého šéfa Faltýnek. Kalousek podle jeho názoru rozpoutal další kampaň namířenou proti Andreji Babišovi. Šlo o dotace na biopaliva, šlo o kauzu StB a teď jde o kauzu Čapího hnízda. Předseda TOP 09 ale dělá chybu, když mluví o podvodu, ačkoli o něm zatím nemluvila policie. Podvod je trestný čin, a pokud o něm Miroslav Kalousek mluví, hraje si v podstatě na vyšetřovatele a na soudce.

Pan Babiš chtěl na dovolenou s dětmi, ale kolegové si do něj raději kopnou, posteskl si Faltýnek

„Mě mrzí jedna věc. Já jsem taky o víkendu prosil kolegy (Zbyňka) Stanjuru (ODS) a Kalouska, aby mohli mimořádnou schůzi posunout o týden, protože on měl naplánovanou dovolenou s dětmi... Oni to ale odmítli, protože si nechtějí nechat ujít příležitost kopnout si do Andreje Babiše,“ posteskl si první místopředseda hnutí ANO a pracovník Agrofertu.

Posléze na kameru vytáhl knížku s názvem Miroslav Kalousek od Nadačního fondu boje proti korupci miliardáře Karla Janečka a jal se vyjmenovávat kauzy, ve kterých měl údajně předseda TOP 09 sehrát svou roli. Kauzu CASA, kauzu padáků a tak podobně.

Tady se ale Kalousek důrazně ozval: „Ti, kteří šířili ty pomluvy, byli skutečně odsouzeni. Mohu jejich seznam doložit. Ty kauzy se mě netýkaly jako osoby,“ připomněl divákům.

Následně došlo na anonymní akcie, které podle Andreje Babiše hrály důležitou roli. Faltýnek prý neví, kdo držel anonymní akcie Čapího hnízda. „To je otázka na pana Babiše a já to nevím,“ řekl.  

Kalousek ale poradil jak Faltýnkovi, tak novinářům i divákům, jak by si mohli leccos zjistit z otevřených zdrojů. „Prostým pohledem do účetních uzávěrek, což jsou otevřené zdroje, zjistíme, že tam nikdy nevstoupil žádný jiný investor. Nikdo nepřinesl ani nápad, protože Andrej Babiš tvrdí, že ho nápad na Čapí hnízdo napadl ve frontě na kozy,“ usmál se Kalousek.

Babiš podle něj zkrátka zneužil peníze určené pro malé a střední podnikatele, což je podle Kalouska účelová lumpárna. „I kdyby to bylo tisíckrát legální... Není to fér,“ udeřil předseda TOP 09. Teď je na koaličních partnerech z řad ČSSD a KDU-ČSL, aby řekli, zda jim toto vadí či nevadí.

Ať si Babiš ujasní, co říkal před lety a co tvrdí dnes, doporučil Kalousek

A Faltýnek přišel s dalším útokem. „Pan bývalý ministr financí Kalousek giganticky zadlužil naši zemi.“ V tuto chvíli se Kalousek neudržel a nahlas se rozesmál. Místopředseda hnutí ANO si ale trval na svém. Kalouskovi se prý nedařilo vybírat daně, podle Faltýnka se o to vlastně ani nesnažil, a teď od tohoto faktu jen odvádí pozornost, když mluví o Čapím hnízdu. „Hnutí ANO je nežádoucí prvek v našem politickém systému a kolegové se ho snaží zničit,“ zdůraznil host.

Miroslav Kalousek se rozhodl držet se Faltýnkovy noty a v nadsázce divákům oznámil, kdo ty anonymní akcie vlastně držel. „Já jsem vydal ty anonymní akcie a udělal jsem to proto, abych ho očernil. My pouze klademe otázku, jestli člověk, který garantuje poctivost dotací, se může takto chovat. Pokud většina sněmovny řekne, že se tak chovat může, tak je to dané,“ řekl.

Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi doporučil, aby si majitel Agrofertu udělal pořádek v tom, co říká. Dnes říká, že v roce 2013 neměl s Čapím hnízdem ještě nic společného, jenže v roce 2013 psal na sociální síti Twitter něco jiného. „Moje farma je pro mě v tuhle chvíli to nejdůležitější,“ citoval Kalousek Babišova slova z roku 2013. A pokračoval: „A když si projdete články v populárních časopisech z let 2012 a 2013, tak tam často hovoří o své farmě, měl by si to ujasnit,“ prosil místopředsedu vlády.

I kvůli těmto nejasnostem se tím zkrátka sněmovna zabývat musí. Někdejší ministr financí navíc připomněl, že v roce 2014 chtěl Andrej Babiš zrušit institut anonymních akcií. V roce 2016 k tomu dostal možnost, mohl to říct před kamerami, ale neudělal to. Odmítl Faltýnkova slova, že Čapí hnízdo bylo opakovaně prověřováno a prověrky dopadly dobře. „Vaše argumentace o dotacích a kontrolách je stejná, jako kdyby podvodník říkal: Já za to nemohu, oni na to nepřišli.“ Až jednou bude pan Babiš vysvětlovat, kdo byl tím tajemným držitelem akcií, Kalousek si na to prý vezme lístek do první řady. „Možná že to na sebe někdo vezme, ale podle účetní uzávěrky tam žádný další investor není,“ uzavřel své vystoupení.

Faltýnek nakonec podotkl, že si Kalousek dělá předvolební kampaň, ale neuspěje s ní. „Pan Kalousek si dělá volební kampaň, já mu rozumím, ale na tomto si podle mého kampaň moc neudělá,“ bránil svého šéfa z ANO. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…