Hrozí likvidace lesů kůrovcem. Ministerstvo chce zasáhnout, navrhuje úpravu lesního zákona

03.02.2019 6:38

Ministerstvo zemědělství by mohlo dostat pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací do zákonného rámce hospodaření s lesy a cílem minimalizace škod. V úpravě lesního zákona to navrhla skupina poslanců v souvislosti s nynější kůrovcovou kalamitou.

Hrozí likvidace lesů kůrovcem. Ministerstvo chce zasáhnout, navrhuje úpravu lesního zákona
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Uschlé stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Kvildy směrem k prameni Teplé Vltavy
reklama

„Novela přináší možnost odchýlit se od běžných pravidel hospodaření zejména ohledně těžeb a zalesňování,“ napsali předkladatelé z osmi klubů v důvodové zprávě. Za současného stavu některá ustanovení lesního zákona podle nich neumožňují účinný zásah proti kůrovci tak, aby bylo možné alespoň část lesů zachránit.

O nezbytných opatřeních by mohlo ministerstvo rozhodnout v případě kalamit v lesích na území nejméně ve dvou krajích. Případné odvolání proti rozhodnutí by nemělo podle novely odkladný účinek. „V případě neřešení stávající situace hrozí zánik lesních porostů na velkých plochách, což by následně způsobilo nejen zhoršení vodního režimu, ale též degradaci půdy, a omezilo protipovodňovou funkci lesa,“ stojí ve zdůvodnění předlohy.

Novelu, kterou podepsala skupina poslanců ANO, ČSSD, ODS, SPD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, nejprve projedná vláda. Rozhodne o ní Parlament. Autoři chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení.

O předloze hovořil v lednu ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman na konferenci v Brně. Poslaneckou iniciativu zdůvodnil tím, že přijetí změn zákona obvyklou cestou by trvalo příliš dlouho. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos půjde 1,15 miliardy Kč, což je dvojnásobek proti loňsku. Ministerstvo by také chtělo nahradit vlastníkům lesům ztráty na tržbách kvůli nízké ceně dříví na přesyceném trhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …