Hulení? Klidně. Piráti a STAN se mají rádi, Bartoš s Rakušanem. Přihořívá

15.07.2020 9:37

Dlouhé měsíce se mluvilo o tom, že opozice se musí spojit, aby příští rok na podzim porazila Andreje Babiše. Dlouho to vypadalo, že základem pro volební seskupení se stane „Demokratický blok“, do něhož se v Poslanecké sněmovně příležitostně sdružují ODS, TOP 09, lidovci s STAN. Teď se ale zdá, že vše dopadne zcela jinak.

Hulení? Klidně. Piráti a STAN se mají rádi, Bartoš s Rakušanem. Přihořívá
Foto: archiv starosty
Popisek: Vít Rakušan

Velmi překvapivý obrat totiž nabralo dění v hnutí Starostové a nezávislí. Starostenské seskupení, které se do sněmovny dostalo společně s TOP 09 a před minulými volbami neúspěšně vytvářelo volební blok s lidovci, totiž vycouvalo z družby „demobloku“ a naopak začalo pošilhávat po spolupráci s Piráty.

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9066 lidí

Ti se doposud námluv opozice příliš neúčastnili a jejich sebevědomý přístup nejlépe vystihovala slova Mikuláše Peksy směrem ke Zbyňku Stanjurovi v jedné televizní debatě: „Já se musím zeptat pana předsedy Bartoše, jestli by ODS přijal v případě, že by sestavoval vládu. Já si myslím, že příští vládu budou sestavovat Piráti“.

Před pár dny však šéf Starostů Vít Rakušan veřejně prohlásil, že „ve spojení s TOP 09 Andreje Babiše neporazí“. Po tomto celkem jasném vzkazu se zintenzivnily kontakty mezi Piráty a „Stanaři“.

Podle Lidových novin, které oslovily celkem deset vlivných poslanců, si lidsky padli do oka předsedové Ivan Bartoš a Vít Rakušan, což je v české politice jinak výjimka. Obě strany také naznačují, že by mohly celkem snadno najít programovou shodu. Starostové si pěstují image věcných a neideologických komunálníků, a Piráty jejich předseda Bartoš vytrvale prohlašuje za „středovou liberální stranu“.

Bartoš také v poslední době prohlašoval, že Piráti vznikli jako protest proti politice Topolánek - Kalousek, čímž signalizuje, že STAN podle něj není „umazán“ a navíc jasně řekl, že Piráti nepomýšlí na spolupráci s „konzervativci“.

Z druhé strany rovněž zaznívají vstřícné výroky. Jan Horník, vlivný předseda senátorského klubu STAN (třikrát početnějšího, než je ten poslanecký) si veřejně pochvaloval vzájemnou spolupráci na krajské úrovni v Karlových Varech a vyjádřil sympatie i k nejkontroverznější pirátské myšlence legalizace měkkých drog.

Sociolog Jan Herzmann pro Lidové noviny vyjádřil názor, že „STAN je žádané, protože není ideově vyhraněné“. Pokud by společná kandidátka skutečně vznikla, byla by podle Herzmanna orientovaná jednoznačně na mladší a městské voliče.

Je však podle něj otázkou, kolik takových nakonec k volbám přijde. „Část jejich příznivců není zvyklá chodit k volbám. Zvednout se ze židle, aby přišli k volbám, není úplně běžnou součástí jejich života,“ obává se expert na výzkumy veřejného mínění.

Družbu Rakušanových Starostů s Piráty v podstatě potvrdil v rozhovoru pro MF DNES i Miroslav Kalousek. Podle něj se s Piráty nedá dohodnout na ničem rozumném a nelze se spolehnout na jejich slovo. „„Piráti jsou progresivní, zcela nepředvídatelná levice, která se každý rok při projednávání státního rozpočtu snaží torpédovat naše závazky vůči NATO. Umím si s nimi představit povolební koalici, ale těžko předvolební srozumitelný program pro hodnotově ukotvené voliče,“ řekl Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…