Huml se vyjádřil k řečem, že bude ministrem vnitra. A setřel Radka Johna

22. 11. 2013 8:44

Přestože bývalý poslanec VV Stanislav Huml byl ve své nové straně, sociální demokracii, jmenován do jejího expertního týmu za resort Ministerstva vnitra, ještě to zřejmě neznamená, že by byl také nominantem na tento post. „Nevím o tom, že bych se měl stát ministrem,“ řekl dnes ParlamentnímListům.cz Huml s tím, že ale každopádně bude mít nový ministr na vnitru co napravovat. „Ten resort je dost zanedbaný,“ vysvětlil.

Huml se vyjádřil k řečem, že bude ministrem vnitra. A setřel Radka Johna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml

To, že Jeroným Tejc (ČSSD) asi nebude novým ministrem vnitra, ač je stále ve sboru „oranžových“ zákonodárců veden coby stínový ministr vnitra, je už skoro jisté.

„Pokud vím, tak se se mnou nepočítá jako s ministrem. Bylo mi to řečeno prostřednictvím médií. Pochopil jsem to ale i z toho, že nejsem ani členem, natož vedoucím toho vyjednávacího expertního týmu," uvedl sám Tejc toto úterý v pořadu ČT Interview Daniely Drtinové. Kvůli sporům s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) okolo tajné „lánské schůzky“ u prezidenta Miloše Zemana totiž rezignoval už na funkci předsedy poslaneckého klubu a nyní vůbec nečeká, že by se stal ministrem jakéhokoliv resortu.

Navíc zůstal ve vyjednávacím expertním týmu za resort Ministerstva vnitra teď jako jediný bývalý "véčkař" Stanislav Huml. „Jsem v expertních týmech za resort Ministerstva vnitra a zjistil jsem, že jsem tam jediný," popsal svou pozici nedávno Huml pro web Aktuálně.cz.

OutStreamVideoPlayer

Huml: Já ministrem? Kde jste to slyšeli?

Jenže se mezitím začalo v politických kuloárech šuškat, že právě Huml má být nominantem na ministra vnitra. „Kde jste to slyšeli? Nevěřte všemu, co se povídá. Nevím o tom, že bych byl jeden z nominantů,“ sdělil ale dnes překvapený Huml ParlamentnímListům.cz.

Podle jeho slov by ale určitě bylo v resortu co napravovat. „Je tam hodně co napravovat, o tom není žádný spor. Ten resort je totiž na můj vkus dost zanedbaný. A začal bych například problémem 150 neproplacených hodin, kde by se tato cifra měla minimálně zpřísnit a zúžit na opravdu krizové případy,“ uvedl ke svým případným krokům na vnitru.

Vysvětlil, že současní velitelé si plánují běžný výkon služby a těm dalším, běžně sloužícím policistům a hasičům oněch 150 hodin neproplácejí. „Mluvím o přesčasech, které jim dnes nejsou propláceny,“ upřesnil.

Překvapivě však nesouhlasí s tím, jak si právě jeho někdejší stranický šéf Radek John počínal na vnitru.

John dával největší odměny. Něco jiného říkal a dělal

„Já jsem totiž viděl zblízka, jak Radek John tu práci dělal. My jsme měli mnoho dialogů na téma nemravných odměn v policii a nemravných odměn vrcholných funkcionářů na Ministerstvu vnitra. Když jsem si teď přečetl hodnocení ministrů vlády Petra Nečase, tak jsem zjistil, že největší odměny na resortech v posledních letech dával vlastně John, a to svým podřízeným náměstkům a vedoucím odborů na ministerstvu. Tak sakra práce! Řekl bych to tak, že něco jiného Radek John říkal a něco jiného dělal,“ nandal exministrovi.

Že by ale vysloveně byl John bílým koněm VV, jak se o něm zmínil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž někdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS), tak s tím nesouhlasí.

V nedávném rozhovoru pro náš server totiž Langer hovořil o "kryptomafiánských strukturách" Věcí veřejných kolem Víta Bárty.

„Nejdřív musel Bárta a spol., protože chtěl ovlivnit, obsadit a řídit policii, odstranit Langera, pak se musel zbavit policejního prezidenta, dosadil si tam Petra Lessyho jako ústupného slouhu. První, co Lessy udělal, bylo, že vyměnil ředitele Útvaru pro odhalování korupce a kriminality, dosadil si tam svého plukovníka Martince. A ten první, co udělal, dosadil si svého analytika plukovníka Petržílka,“ řekl kupříkladu Langer s tím, že teď jsme měli možnost se dozvědět, že to byl právě Petržílek, který donášel Vítu Bártovi informace, které pak sloužily - podle jeho soudu - k vydírání lidí kolem.

„A tohle by se nestalo, přinejmenším by nenastal takový rozklad instituce zvané Ministerstvo vnitra, jaký byl pod tím bílým koněm jménem Radek John,“ doplnil navíc Langer na adresu „véčkaře“.

Na to ale reagoval pro ParlamentníListy.cz o dva dny později sám John. „Od kmotrů typu Ivana Langera jsem schopen očekávat cokoliv, k těmto blábolům proto nemá cenu se ani vyjadřovat,“ řekl a naznačil, že ne nadarmo se Langerovi říkalo v podsvětí „Íčko“.

Íčko a praní prádla. Takový byl Langer

„To je známá věc, že pan Mrázek o něm mluvil jako o ´Íčku´ a byli spolu v kontaktu,“ zmínil John a nadto uvedl, že co se týče předražených výběrových řízení na Ministerstvu vnitra, tak Langer tady ani nemusel mít styky s mafiány a mohl tyto zakázky klidně organizovat sám.

„Vezměme si třeba pronájem lázeňských domů, kdy on tady stát připravil o 120 milionů korun. My jsme ale ty smlouvy předělali... Další věc - praní prádla. Tady to bylo nejdráže prané prádlo na světě. To všechno byly veřejné soutěže, které byly čistými krádežemi ze státního rozpočtu,“ vypočetl John Langerovi.

Jsou jeden jako druhý

Nad slovní pranicí dvou exministrů se ale Huml jen zasmál.

„U Langera má pravdu Radek John v tom, že některé smlouvy na vnitru byly opravdu velmi, velmi předražené - a to kupříkladu ono praní prádla, nebo to, že zazdil v Karlových Varech Lázeňský dům. To je vše pravda. Oni se ale tady dostali do sebe dva páni, kteří ani jeden, ani druhý nejsou úplně čistí,“ postavil Huml oba někdejší ministry na stejný stupínek.

Nakonec se staronový poslanec vyjádřil i k povolebním jednáním, o nichž ale komentátoři hovoří jako o těch, co se zbytečně vlečou. „S tím se nedá asi nic dělat. V rámci těch možností, co nám voliči dali, tak to pokračuje velice dobře,“ ohodnotil jednání Huml.

Přitom necítí, že by předseda ČSSD Bohuslav Sobotka svým případným budoucím koaličním partnerům nějak ustupoval, a to třeba v otázce daní.

Zatím tady není nic jednoznačného...

„Já si myslím, že musíme počkat na výsledek. Všechny ty průběžné hlášky a průběžné věci, tak to je ve stadiu jednání. Až to dopadne, tak uvidíme. Ale ve své podstatě jde o to, že už ÚVV rozhodl o tom, že bude členská základna rozhodovat – ať to bude referendem, nebo ať to dopadne na ÚVV. Všechny podmínky, které týmy dohodnou, se ale budou schvalovat v širším fóru sociální demokracie,“ doplnil Stanislav Huml, podle něhož třeba ani v otázce církevních restitucí nelze dát jednoznačnou odpověď.

„Až to bude hotové a dojednané, tak je k tomu potřeba se vyjadřovat. Teď je to ve stadiu, že na to jednoznačnou odpověď nelze dát,“ dodal s pokrčením ramen.

Vyjednavači ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zatím shodují na tom, že příští rok žádné změny daní nebudou. O roce 2015 ale prozatím žádná dohoda není. Debata o korporátních daních také není uzavřena, pro lidovce ovšem představuje jejich zvýšení velký problém. Vyjednavači ČSSD a KDU-ČSL se ovšem shodují na zavedení daňové progrese u fyzických osob, s níž ale zase nesouhlasí další člen možné vládní koalice, tedy hnutí ANO. Rozdílné názory pak mají sociální a křesťanští demokraté i k návrhu ČSSD na zvýšení firemních daní a na návrh KDU-ČSL na zvýšení daňového bonusu na děti. Progresivní zdanění je pak podmínkou pro zavedení návrhu KDU-ČSL na společné zdanění manželů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdy

19:13 Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdy

Zemanův nakonec neúspěšný soupeř v boji o Hrad, akademik Jiří Drahoš, který na důchod zakotvil v Sen…