Já vím, co je Babiš zač. Milan Chovanec promluvil

24.04.2018 10:14

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již seděl ve vládě s Andrejem Babišem (ANO), takže ví, jak se současný trestně stíhaný premiér v demisi chová při jednáních kabinetu. S touto zkušeností dál sociální demokracii důrazně varuje před vstupem do Babišovy koalice. Zdá se však, že je jedním z posledních politiků, který bije na poplach. Podle informací deníku Právo jsou už i poslanci hnutí ANO smířeni s tím, že budou muset ČSSD ustupovat a že spolu budou vládnout.

Já vím, co je Babiš zač. Milan Chovanec promluvil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Milan Chovanec na sjezdu ČSSD.
reklama

Milan Chovanec znovu a znovu prohlašuje, že by ČSSD neměla vstupovat do koalice s Andrejem Babišem. Zdůrazňuje přitom, že ČSSD odmítala vstupovat do vlády, kterou povede trestně stíhaný premiér. A v této věci se nic nemění. Andrej Babiš je dál trestně stíhán a dál trvá na tom, že bude jediným kandidátem hnutí ANO na premiéra. Až do smrti.

Chovancovi se zdá, že při rychlosti českých soudů nebude v kauze Andreje Babiše rozhodnuto ani na konci tohoto volebního období, takže se nad Babišem bude stále vznášet stín. A ČSSD mu fakticky pomáhá udržet se u moci. „Přijde mi to jako snaha vedení sociální demokracie školácky řešit problémy Andreje Babiše,“ podotkl Chovanec.

„Stále se hovoří jen o variantě s podporou KSČM, kde sociální demokracie tančí podle názoru mnohých po hraně, ale za mne spíš za hranou bohumínského usnesení,“ podotkl exministr s tím, že bylo lepší obnovit starou koalici ČSSD, KDU-ČSL a ANO, do které se mohlo teoreticky zapojit i hnutí STAN. Kdyby Andrej Babiš jako trestně stíhaný člověk netrval na tom, že bude premiérem, vládu s důvěrou jsme už mohli mít. Vedle toho je na stole stále možnost, že sociální demokraté stanou v opozici a budou na půdě Sněmovny tvrdě hájit zájmy svých voličů.

„Existuje riziko, že sociální demokracie sehraje úlohu užitečného idiota pouze při hlasování o důvěře,“ varoval Chovanec s tím, že pro jakýkoli jiný případ má Babiš k dispozici hlasovací mašinérii ANO, komunistů a SPD Tomia Okamury s pohodlnou většinou 115 křesel. V tu chvíli se pro Babiše stane sociální demokracie zbytečnou a bude z vlády nějak vypuzena.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Hnutí ANO je podle informací deníku smířené s tím, že se zrodí koalice s ČSSD podporovaná komunisty. Někteří členové jsou spokojení, jiní stejně jako sociální demokrat Chovanec o ANO tvrdí, že se jim spolupráce s ČSSD už minule neosvědčila. Většina poslanců však chápe, že země potřebuje vládu s důvěrou a vzhledem k poměrům ve Sněmovně koalici chápou jako sňatek z rozumu. Jen jednu věc by neměnili, poslanci hnutí ANO volají po tom, aby už se neměnily poměry sil v orgánech Sněmovny, protože nebylo nijak jednoduché jednotlivé posty obsadit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…