Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

05.12.2020 18:37

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil ke sporu BIS a Hradu ve věci informací o ruských agentech působících v Česku. Konstatoval, že čeští občané jsou v této kauze ve velmi slabé pozici, protože nemohou rozlišit typy informací, které se k nim dostanou. Nemohou si být jisti, jestli je to informace pravdivá, lživá nebo také blbá. Zajímavé se mu zdá něco jiného.

Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Český rozhlas přinesl informaci, že prezident Miloš Zeman žádá po BIS informace o ruských agentech působících v Česku. Odborníci z bezpečnostní komunity jako Andor Šándor nebo právníci jako Jan Kudrna z Univerzity Karlovy jsou toho názoru, že Zeman uvedené informace nemá požadovat, neboť mu zákon nedovoluje vstupovat do živých operací BIS.

„Taková žádost či úkol ze strany prezidenta je problematická z hlediska zákona o zpravodajských službách. Vedle vlády to je prezident (s vědomím vlády), kdo může zpravodajským službám ukládat úkoly. Tyto úkoly nicméně z hlediska zákona znamenají zadání zjistit určité informace v oboru působnosti té které služby. Informace o zdrojích, způsobu práce nebo osobách jednajících ve prospěch zpravodajské služby do této kategorie podle mého názoru nepatří,“ uvedl právník z Univerzity Karlovy Jan Kudrna v MF Dnes s tím, že tajné služby mají podávat informace příslušným kontrolním orgánům, ale ty jasně stanovuje zákon a prezident republiky, ať je jím kdokoliv, k nim nepatří.

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23697 lidí
Politolog Zdeněk Zbořil však vidí situaci jinak. Upozorňuje, že čeští občané jsou v této kauze ve vůbec nejslabší pozici.

„My jako občané jsme na tom nejhůř, protože když se k nám náhodou dostane nějaká informace, tak jednak to může být informace falešná, lživá, záměrně lživá, ale také pravdivá. Anebo také blbá. A to je nad lidské síly to rozlišit,“ upozornil Zbořil v rozhovoru pro server První zprávy.cz.

Zajímavější se mu jeví, jak se vlastně informace o prezidentově žádosti k BIS dostala do Českého rozhlasu.

U každé informace z oblasti tajných služeb je podle Zbořila třeba mít na paměti, že ji mohou vypustit v Rusku, v Číně, v Česku i v jakékoli jiné zemi lidé loajální k danému režimu, nebo lidé, kteří k němu loajální nejsou. A jak lidé z první skupiny, tak lidé ze skupiny druhé mohou vypustit část informace, informaci pravdivou, informaci lživou, mohou toho udělat opravdu hodně. A příslušníci tajných služeb jsou k tomu přímo vycvičeni.

„To zákulisí je nebezpečné právě proto, že má sílu a instrumenty, jak vypouštět informace a jak utajovat informace, které jsou vylhané nebo záměrně nepravdivé,“ upozornil Zbořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…