Jaký skandál? Do Zahradila se pustil Pirát Peksa kvůli práci s Vietnamci. A přišla tvrdá reakce

18.12.2019 16:52

Střet zájmů. Toto sousloví je v České republice spojováno s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Ačkoli české úřady dosud nezveřejnily zprávu auditorů Evropské komise, do médií již unikla a je jasné, že podle Evropské komise předseda české vlády Andrej Babiš je kvůli společnosti Agrofert ve střetu zájmů. Jenže není sám. Ve střetu zájmů se prý ocitl i europoslanec Jan Zahradil (ODS) a pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se do Zahradila pustil. Ale ten pirátovi nezůstal nic dlužen.

Jaký skandál? Do Zahradila se pustil Pirát Peksa kvůli práci s Vietnamci. A přišla tvrdá reakce
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil na kongresu ODS
reklama

Sousloví střet zájmů se v českých médiích objevuje v posledních týdnech poměrně často a to v souvislosti s předsedou vlády Andrejem Babišem, jenž jako premiér vyjednává o evropských dotacích pro Česko, ale zároveň je konečným uživatelem výhod, které plynou společnosti Agrofert z evropských dotací. Agrofert Babišovi patří a momentálně je jen dočasně odložen ve svěřenských fondech.

Jenže Andrej Babiš nemusí být jediným českým politikem, který je ve střetu zájmů. Podle serveru EU Observer se ve střetu zájmů ocitl i český europoslanec Jan Zahradil, který byl nějaký čas zpravodajem obchodní dohody mezi EU a komunistickým Vietnamem. Problém je však v tom, že Zahradil zároveň působí v pozici předsedy poradní rady Konfederace svazů Vietnamců v Evropě, což je organizace napojen na vládnoucí vietnamské komunity.

Anketa

Chcete, aby Pavel Novotný byl předsedou vlády ČR?

3%
97%
hlasovalo: 7439 lidí

Konfederace je zřízena pod Vietnamskou vlasteneckou frontou, tedy politickým orgánem Komunistické strany Vietnamu. Tím, že se Jan Zahradil nechal zvolit na post předsedy komise poradců, se osobně zapojil do práce komunistické Národní fronty,“ uvedla pro server Seznam zprávy  analytička Sinopsis Kateřina Procházková.

Na Zahradilův možný střet zájmů upozornili někteří Zahradilovi kolegové z Evropského parlamentu a Zahradil nedlouho na to v pozici zpravodaje obchodní dohody skončil. Pro EU Observer však také zdlraznil, že funkce předsedy Konfederace  není placenou funkcí. „Nemám tam žádnou placenou funkci, jak jsem již řekl, je to spíše čestná funkce a není příliš aktivní,“ uvedl.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jenže vietnamský tisk aktivitu konfederace chválí.

Svaz reprezentuje v Česku vietnamskou Národní frontu, zřízenou vietnamskou komunistickou stranou. Její český předseda Hoang Dinh Thang se za svou práci dočkal ocenění ve vietnamském tisku.

Vedle toho nevládní organizace Human Rights Watch upozorňuje, že i ve Vietnamu bohužel najdeme stovky politických vězňů a něco jako svobodná občanská společnost tam neexistuje, takže EU by měla podpis dohody odložit až na dobu, kdy Vietnamcům bude umožněno se trochu nadechnout, obrazně řečeno.

Na sociální síti Twitter k tomu Zahradil poznamenal, že v Evropském parlamentu je dnes více odpůrců volného obchodu než dřív, což dokládá i spor o obchodní dohodu s Vietnamem.

„Volný obchod má v novém #EP více odpůrců než dřív. Útočí na obchodní dohodu #EU-Mercosur, chtějí torpédovat smlouvu s Vietnamem, k tomu vyrobili i konspirační teorii. Že u toho dělá kompars Pirátská strana se svou současnou zálibou v paranoidní agentománii, nemůže už překvapit,“ vypálil europoslanec ODS v narážce na pirátského europoslance Mikuláše Peksu.

„Oceňuji, že střet zájmů Jana Zahradila, na který naše frakce @GreensEFA upozornila, vyústil v rychlou rezignaci z pozice zpravodaje. Napojení na Vietnamskou komunistickou stranu je nicméně něco, čeho by se evropský politik měl snažit rychle zbavit,“ zdůraznil Peksa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…