Jan Čulík: Čeští zarytci pořád melou své nesmysly. Nejdřív těm lidem pomožte, pak zkoumejte, zda jsou ekonomičtí migranti

06.10.2015 11:03

Jako už téměř pravidelně, i dnes se na webu Britské listy jeho šéfredaktor Jan Čulík pozastavuje nad postojem většiny obyvatel ČR ke statisícům uprchlíků, kteří v těchto dnech proudí do Evropy.

Jan Čulík: Čeští zarytci pořád melou své nesmysly. Nejdřív těm lidem pomožte, pak zkoumejte, zda jsou ekonomičtí migranti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Anketa

Jak dopadne TOP 09 s předsedou Kalouskem a čestným předsedou Schwarzenbergem v příštích volbách do sněmovny? Žádáme vás o odhad, ne o vaše přání

1%
2%
2%
5%
11%
8%
66%
hlasovalo: 6585 lidí

„Je neuvěřitelné, jak sprostě se chová mnoho lidí neustále na základě svého iracionálního strachu a nenávisti vůči uprchlíkům, které nikdy osobně neviděli a nepoznali,“ stýská si na úvod svého zamyšlení. „Normálním lidem přijde obscénní, když někomu shoří barák, nebo mu někdo zabije manželku, a on vás požádá o pomoc, a vy začnete namísto toho zjišťovat, jestli náhodou nebyl před rokem 1989 v KSČ, nebo zda neukradl v samoobsluze na rohu tatranku. Anebo se dotazovat, co z toho budete vy mít, když mu pomůžete,“ píše s tím, že v první řadě se musí uprchlíkům pomoci. Prý proto, aby nemuseli spát s malými dětmi v pěti stupních Celsia v oranici a nemuseli hladovět a být nemocní.

Celý text je ZDE

„Jenže to je normální LIDSKÁ reakce, která se zdá být drtivé většině Čechů naprosto cizí,“ podotýká Čulík s tím, že teprve po zabezpečení základních potřeb se může zjišťovat, kteří z uprchlíků jsou „ekonomičtí migranti“.

Čeští zarytci neposlouchají

Poukazuje na to, že podle odborníků je prý ale hranice mezi uprchlíky před válkou a ekonomickými migranty velmi mlhavá. „Už jsme o tom mnohokrát psali, jenže čeští zarytci neposlouchají, ignorují informace a melou si svoje nesmysly,“ píše rozhořčeně Čulík. A argumentuje „velkou odbornicí na Blízký východ“, kterou podle něj je reportérka britské televize Channel Four News Lindsey Hilsum.

Ta na námitku, že „to přece všechno nejsou uprchlíci“, mimo jiné uvedla, že za tři týdny cestování po Evropě asi 80 procent lidí, s nimiž se setkala, byli Syřani. Ti prchají před válkou. S ostatními je to složitější. „Pokračující válka v částech Afghánistánu a Iráku znamená, že normální život je pro mnoho lidí nemožný, ale definice jsou tu mlhavé. Avšak pokud jste mladý muž, jehož otce zabila bomba umístěná v automobilu v Bagdádu a který nemůže najít práci, aby uživil svou matku a sestry, jste uprchlík nebo ekonomický migrant? Nejsem si tím jista,“ uvedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

18:42 To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO) má za to, že většině lidí v České republice nevyhovuje zpravodajst…