Jan Zahradil se bavil anketou chvilkařů. Petříček premiérem? Až Piráti spolknou TOPku...

12.12.2019 8:22

Europoslanec za ODS Jan Zahradil se na svém facebookovém profilu věnoval informaci, že zaplněné Václavské náměstí, kde se demonstrovalo proti Andreji Babišovi (ANO), by jako premiéra vidělo rádo ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Jan Zahradil se bavil anketou chvilkařů. Petříček premiérem? Až Piráti spolknou TOPku...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na 24. sjezdu ODS
reklama

Server Seznam Zprávy dělal mezi demonstranty anketu, kdo by měl zastávat úřad premiéra, kdyby Andrej Babiš skutečně vyslyšel hlas náměstí a demisi podal. „Ze 111 anketních rozhovorů vyšlo najevo, že lidé nejčastěji nechtějí nikoho z hnutí ANO, nepřipadá podle nich v úvahu ani žádný z ministrů. Tak reagovalo 39 oslovených,“ tvrdí Seznam.

Anketa

Byli jste letos spokojeni s činností vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM?

88%
12%
hlasovalo: 22369 lidí

„Pokud už demonstranti jmenovali konkrétního politika z vládní koalice, který by jim na postu premiéra vyhovoval, nejčastěji zmiňovali Tomáše Petříčka, ministra zahraničních věcí z ČSSD. S ním by bylo spokojeno 30 oslovených lidí,“ píše server dále. Což je údajně o poznání větší důvěra, než dostali jeho straničtí kolegové Hamáček a Maláčová. Petříček se prý líbí hlavně voličům TOP 09 a Pirátů.

A právě na tuto zprávu reagoval europoslanec Zahradil. „Už asi dva týdny jsem nenapsal nic o ministru Petříčkovi. A hle, tento ozvuk antibabišovské demonstrace přichází jako na zavolanou,“ poznamenal. „Voliči Pirátů a TOP 09 chtějí Petříčka za premiéra. Ok, až sfúzují, resp. až Piráti TOPku spolknou, může k nim přestoupit. A ČSSD nezbývá než pogratulovat, že jim vychovala tak nadějného mladého politika,“ dodal.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v úterý v Praze za odstoupení Andreje Babiše (ANO) z funkce předsedy vlády. První, zhruba půlhodinové části protestu na Václavském náměstí se podle policie zúčastnilo 45.000 až 50.000 lidí, organizátoři hovořili nejprve o 60.000, posléze o 80.000 účastnících. Po projevech se část lidí vydala na pochod centrem Prahy na Hlavní nádraží. Volali hesla namířená proti Babišovi a v rukou drželi většinou letáky s nápisem „Demisi“. Premiér na dotaz ČTK uvedl, že rezignovat nehodlá. Právo lidí demonstrovat respektuje, zkritizoval ale opozici, že jejím jediným programem je antibabiš. Podle policie se akce obešla bez problémů.

Zástupci Milionu chvilek – předseda Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll – na Václavském náměstí uvedli, že požadují demisi premiéra a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Chtějí také, aby Babiš vrátil peníze, které určila auditní zpráva Evropské komise. Spolek uspořádá na témže místě další demonstraci za týden, v úterý 17. prosince. Pozve na ni zástupce opozičních demokratických stran, chce znát jejich vizi.

„Milion chvilek demonstrovalo, i když jsem obviněný nebyl a zpráva auditorů do Česka nedorazila. Respektuju to, máme svobodu a demokracii, každý má právo demonstrovat proti čemu a komu chce. Ale rezignovat kvůli tomu, že nenávidí Babiše, opravdu nehodlám,“ napsal ČTK premiér. „Na demonstrace chodí pravidelně opozice, protože antibabiš je jejich jediný program, nic jiného neumí,“ dodal.

Demonstranti se po projevech na náměstí, které kromě zástupců spolku měli také ředitel Transparency International David Ondráčka nebo bývalý zaměstnanec Státního fondu životního prostředí Leo Steiner, vydali na pochod ulicemi Na příkopě, Hybernská a Opletalova na Hlavní nádraží.

Lidé cestou psali křídami na silnice hesla jako „Demisi“ nebo „Odstup“. Pokreslili ale také fasádu Lidového domu, sídla koaliční ČSSD, hesly jako „Kolaboranti“ nebo „Hamáčku, styď se“, a sloupy na Hlavním nádraží.

V budově nádraží následně lidé zaplnili horní patro hlavní haly a stáli také v průchodech k nástupištím. Drželi a rozdávali letáky a volali hesla proti předsedovi vlády. Také spodní hala byla zhruba z poloviny plná. Akce měla původně skončit ve 20:00, nakonec se tak oficiálně stalo zhruba o 20 minut později.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…