Jaroslav Bašta jde do voleb za SPD. Zde jsou jména VŠECH lídrů

15.07.2021 13:30

Hnutí SPD představilo své lídry pro všech 14 krajů České republiky. Jsou mezi nimi jak známé a osvědčené tváře, tak i lidé, kteří zatím za SPD nekandidovali. Překvapeni mohou být voliči SPD v Praze, kde za hnutí kandiduje člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil. V ostatních krajích sází Tomio Okamura převážně na známé tváře z Parlamentu, případně ze zastupitelstev. Mezi kandidáty SPD je i jeden bývalý ministr.

Jaroslav Bašta jde do voleb za SPD. Zde jsou jména VŠECH lídrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
11%
hlasovalo: 13703 lidí
V hlavním městě povede kandidátku Josef Nerušil, radní ČRo a odborný zaměstnanec Arcibiskupství pražského. Nerušil za SPD ještě nikdy nekandidoval, i ve Sněmovně by byl nováčkem. V 35 letech by také spadal pod věkový průměr Sněmovny. Ve Středočeském kraji naopak SPD povede osvědčená tvář, poslanec Radek Rozvoral, od roku 2014 místostarosta Všechlap, který do Parlamentu vstoupil v roce 2017, kandidoval však již za Úsvit přímé demokracie v roce 2013.

V Ústeckém kraji, kde se očekává, že SPD bude mít dobrý výsledek (v minulých volbách skončilo v kraji druhá po hnutí ANO) povede kandidátku nováček v SPD, ale matador v poslaneckých lavicích, Jaroslav Foldyna. Do SPD vstoupil teprve v září 2020 po dlouhých neshodách s ČSSD, ze které nakonec vystoupil.

Nováčkem při případném zvolení by byla i 41letá Marie Pošárová, od roku 2020 zastupitelka Plzeňského kraje, ve kterém bude vést tamní kandidátku. O hlasy z Jihočeského kraje se bude ucházet Iveta Štefanová, 38letá lékařka. Královéhradecký kraj povede Vladimíra Lesenská, stavební inženýrka, dlouholetá zastupitelka a také bývalá poslankyně v letech 2006 až 2013. Zlínský kraj pak povede jmenovec, lékař a zastupitel Vladimír Zlínský.

Šéf SPD Tomio Okamura zkusí své štěstí a schopnosti v Moravskoslezském kraji, kde byla SPD v minulých volbách také druhá po vládnoucím ANO. Jeho číslo dvě, Radim Fiala, si bude říkat o hlasy voličů ve svém domovském Olomouckém kraji. Fiala v poslaneckých lavicích sedí od roku 2006.

Nejstarším kandidátem SPD bude bývalý diplomat Jaroslav Bašta (ročník 1948, pozn. red.). Bašta byl ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, také náměstkem ministra zahraničí, velvyslancem v Rusku a na Ukrajině, v poslaneckých lavicích zasedal od roku 1996 do roku 2000. V roce 2019 vystoupil z ČSSD. Kandidoval také v eurovolbách, ale nikoliv za SPD.

Další kraje pak povedou známé tváře z Parlamentu. Karlovarský kraj povede zdravotní sestra a poslankyně Karla Maříková, Liberecký kraj Radovan Vích, Vysočinu Radek Koten a Jihomoravský kraj poslanec Jan Hrnčíř.

Celkem má Tomio Okamura mezi lídry kandidátek čtyři ženy a deset mužů, z toho osm z nich svůj poslanecký mandát obhajuje.

Celý seznam lídrů kandidátek SPD:

 • KVK Karla Maříková - poslankyně, zdravotní sestra
 • ÚSK Jaroslav Foldyna - poslanec
 • LBK Ing. Radovan Vích - poslanec
 • SČK Radek Rozvoral - poslanec, zastupitel obce Všechlapy u Nymburka
 • PZK Ing. Marie Pošarová - finanční analytička
 • JČK MUDr. Iveta Štefanová - lékařka
 • VYS Radek Koten - poslanec
 • KHK Ing. Vladimíra Lesenská - ředitelka Úřadu práce
 • PDK Jaroslav Bašta * 1948 - diplomat
 • OLK Ing. Radim Fiala - poslanec, místopředseda hnutí
 • JMK PhDr. Mgr. Ing. Jan Hrnčíř, MBA, - poslanec, vysokoškolský pedagog
 • ZLK MUDr. Vladimír Zlínský - lékař
 • MSK Tomio Okamura - poslanec, předseda hnutí
 • PHA Mgr. Josef Nerušil - člen Rady ČRo, odborný zaměstnanec Arcibiskupství pražského

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

12:42 Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

V první hodině nedělní Partie CNN Prima News se střetli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a předse…