Jaroslav Tvrdík: Jsem smutný z toho, co se děje v CEFC

09.05.2018 15:20

Reprezentant čínské investiční skupiny CEFC v České republice Jaroslav Tvrdík poskytl rozhovor serveru seznamzpravy.cz. Je prý smutný z toho, co se děje v čínské investiční skupině CEFC. Je však také rád, že se čínské podnikání v Česku podařilo zachránit a bude se dál rozvíjet.

Jaroslav Tvrdík: Jsem smutný z toho, co se děje v CEFC
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík

Svět před nedávnem obletěla zpráva, že dnes již bývalý šéf CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření ze spáchání trestných činů ekonomické povahy. Zeman dal krátce po oznámení této zprávy najevo, že si Jie Ťien-minga ponechá v týmu, protože ctí presumpci neviny. Tvrdík však neví, co se s Jie Ťien-mingem po startu vyšetřování přesně stalo.

Skupina CEFC má velké dluhy, ale přišla jí na pomoc čínská CITIC Group vlastněná čínským státem. Tvrdík si od této spolupráce slibuje pokračování investiční spolupráce mezi Českem a Čínou. I navzdory tomu, že prozatím tato spolupráce pokulhává. Od roku 2016 měly do Česka přitéct desítky miliard korun na investicích. Dosud byl zrealizován jen zlomek z těchto investic.

Podle informací agentury Reuters nepanuje v CEFC právě nejpozitivnější nálada. Společnost by prý měla začít prodávat své nemovitosti po celém světě a její zaměstnanci jsou natolik zklamaní dočasným vývojem, že nepracují a mnozí z nich v kancelářích např. hrají karty. Tvrdík k tomu ovšem podotkl jen tolik že nemá bližší informace a ví jen to, co se píše v otevřených zdrojích. „Jsem z toho smutný, ale o dění v centrále CEFC China nechci spekulovat,“ uvedl pouze. Z hlediska českých aktiv je prý možné říci, že je krize ukončena. Právě díky spolupráci se CITIC Group. „Já doufám, že hodnota těch aktiv poroste, naši zaměstnanci se nemusí bát a já doufám, že to bude přínosné i pro obě dvě země,“ vyjádřil své přání host.

Společnost CITIC Group má aktiva v Německu i v USA a Tvrdík věří, že skrze spolupráci s CEFC zůstane i v Česku. Host uznal, že investice nedosahují výšin, o kterých mluvil prezident Miloš Zeman, ale podle jeho názoru nelze přehlížet to, že se tato ekonomická spolupráce opravdu rozvíjí. Mezi lety 2005 až 2010 tu neprobíhala žádná čínská investiční aktivita.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …