Jdu protestovat! Starostka, která vede přestřelku s Babišem, detailně popsala jejich schůzku

15.06.2020 22:55

O dlouholeté starostce středočeských Mnichovic Petře Peckové (STAN) je v poslední době slyšet především pro spor s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který se rozhořel poté, co jeho kabinet rozhodl, že vyplatí podporu pro podnikatele postižené opatřeními proti koronaviru z peněz, které byly určeny pro obce a kraje. Předseda vlády se proto jal starostce celou záležitost osobně vysvětlit, aby pochopila, proč bylo nutné tak činit. Jejich osobní schůzku poté starostka popsala na svém facebooku se všemi detaily a oznámila, že hodlá jít protestovat.

Jdu protestovat! Starostka, která vede přestřelku s Babišem, detailně popsala jejich schůzku
Foto: video Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

„Posledních 14 dní bylo opravdu turbulentních. Spočítala jsem si, o kolik přijde naše město kvůli zákonu o kompenzačním bonusu, který část peněz pro OSVČ vyplácí z balíku určeného obcím. Byla jsem zděšená, celé mi to přišlo nelogické,“ zmínila, že škrty v rozpočtech obcí vedou k šetření na investicích, prostě se nebude stavět a opravovat. Což dopadne především na ty, kterým byl na začátku onen kompenzační bonus určen: OSVČ a malá s.r.o.

„Prostě do jedné kapsy jim peníze vláda dá, samozřejmě ve světle reflektorů, a z druhé kapsy jim peníze vezme. Potají, aby nikomu nedošly souvislosti. Ne, to se nedělá,“ zlobí se lídryně STAN, protože vysvětlovat škrty do očí voličům budou starostové, ne vláda.

Po sepsání a zveřejnění tzv. „Pohřební knihy zemřelých projektů“, kterou dala dohromady se starosty a starostkami 28 obcí na svém facebooku a twitteru, začali prý volat novináři. „Dvakrát večerní zprávy, pár článků a najednou pozvání na rozhovor do DVTV. A protože obvykle říkám, co si myslím, sdělila jsem, že nápad pana premiéra, že obcím budou sebrané peníze vráceny v dotacích, mohl vymyslet jen někdo, kdo nikdy neřídil obec a nenapsal sám žádnou dotační žádost,“ zopakovala svůj postoj.

Anketa

Kolik dostane Babišovo ANO v parlamentních volbách 2021?

76%
14%
5%
hlasovalo: 18828 lidí
A pak už to prý „jelo“: „Premiérův PR tým se mnou začal flirtovat na twitteru. Trochu jsme se škádlili. Nic vážného, takové drobné slovní přestřelky, výměny názorů. Minulé nedělní ‚Čau lidi‘ pan premiér věnoval z podstatné části Peckové z Mnichovic. Prý si dělám kampaň před krajskými volbami, protože kandiduju na hejtmanku. Sorry jako, ale největší kampaň mi udělal přímo pan premiér, když řekl, že kritizuji, ačkoliv jsme nejúspěšnější příjemci dotací mezi městy naší velikosti v České republice,“ zdůraznila starostka Mnichovic.

„Samozřejmě je to jenom zásluha pana premiéra, samozřejmě Kalousek nám žádné peníze nedával, naopak nám je bral, jak jsem opakovaně slyšela, a samozřejmě všechny finance máme od předsedy vlády. Díky tomu Mnichovice získaly od roku 2013 mnohem více peněz na dotacích,“ pokračovala Pecková.

Osobně tedy vyrazila za Babišem si věci vyříkat z očí do očí. Když vstoupila do kanceláře premiéra, čekala ji už paní ministryně Schillerová, její pan náměstek, a paní ministryně pro místní rozvoj Dostálová. „Pak přišel pan premiér. Podivili se, že jsem sama, ale to nevadí. Člověk se často musí spolehnout sám na sebe,“ popsala návštěvu. „Nebojte, neubližovali mi, byli na mě milí, kávu jsem dostala dobrou a od Maryši nebyla,“ dodala.

„Ukázalo se, že se vší vážností za všechno může Kalousek, také se ukázalo, že by mohlo být výhodné mít číslo na Andreje, máme mu volat. Ale to mi fajn nepřijde, já bych chtěla, aby se nemusely leštit kliky u dveří, ani čudlíky mobilu,“ poznamenala Pecková.

Babišovi na schůzce mimo jiné vysvětlila, že dotační titul na navýšení kapacit základních škol nevymyslel on, jak tvrdí. „Ale že jsme ho vydupali ze země s mnoha starosty, s obrovskou zásluhou Věslava Michalika a Věry Kovářové a pracovali na něm od roku 2012,“ uvedla.

Ve stejném roce také vznikla práce, kterou napsala s kolegy, za velkého přispění ředitelky jejich školy, Marcely Erbekové. Jmenovala se „Hrozící kolaps zajištění základního vzdělání v suburbanizačním prstenci okolo Prahy“. Tehdejší ministr financí Andrej Babiš dostal za úkol tento dotační titul administrovat. „Současný premiér Andrej Babiš mi dal v pondělí do ruky tužku a řekl, ať na tuto analýzu napíšu, že mu děkuji za 4,5 miliardy. Napsala jsem: „Jsem ráda, že TENTO dokument, který jsem psala po nocích, byl k užitku,“ zvedla Pecková.

Jinak si osobně myslí, že Babiš chtěl možná jenom vědět, kdo je ta „Majka z Gurunu, která spadla z oblaků a kandiduje na hejtmanku Středočeského kraje“. „Jestli jsem také nějaký produkt jakéhosi PR týmu, nebo jestli ta blondýna má v hlavě mozek a dokáže formulovat vlastní názory,“ domnívá se Pecková.

„No a večer vláda schválila, že se peníze obcím zpátky vrátí na hlavu, podle počtu obyvatel, 1200 Kč na jednoho. Byla bych spokojená, kdyby se ale nestalo, že z tohoto vládního usnesení jaksi vypadly kraje,“ pokračovala starostka.

„Takže v úterý jdeme protestovat s ostatními starosty na Malostranské náměstí. Doufám, že se přidají také někteří hejtmani, a samozřejmě předpokládám, že paní hejtmanka Jermanová, stejně jako ostatní hejtmani za ANO a možná i za ČSSD, se protestu nezúčastní,“ doplnila Pecková.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…