Je důležité, aby měl člověk odvahu se k minulosti přiznat, tvrdí Herman

09.07.2011 14:00

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman hovoří o spolupracovnících s StB. Podle něj si není možné představit sebe v situaci druhého člověka, který byl vystaven nátlaku. Oceňuje ale odvahu mluvit o své minulosti.

Je důležité, aby měl člověk odvahu se k minulosti přiznat, tvrdí Herman
Herman nechce soudit konkrétního člověka, je potřeba individuální přístup. Přesto odmítá StB a službu takové instituci. Komunistický režim považuje za státní terorismus.

Jakmile se něco relativizuje, tak to znamená, že s tím ten člověk není vyrovnaný

Nehodlá nikdy vytrhávat věci z kontextu. Materiály v archivech nepodávají celkovou výpověď o lidech. Musí se s nimi dále pracovat.

„Je vždycky důležité, aby měl ten člověk odvahu se k té minulosti přiznat. Jakmile se něco relativizuje, jakmile je zájem něco zametat pod koberec, tak to vždy signalizuje, že s tím ten člověk není vyrovnaný," řekl Herman v MfD.

Nedávno totiž vyšlo najevo, že světově uznávaný vědec a aspirant na Nobelovu cenu Jiří Bártek pašoval do ČSSR přístroje důležité pro výzkum rakoviny.

„Jak praví jedno indiánské přísloví, pokud člověk nestojí v mokasínech toho druhého, tak se asi těžko může vyjadřovat, jak by se zachoval v té které situaci," dodal.

Kdo nestojí v mokasínech druhého, neví, jak by se zachoval

Herman by ovšem profesora Bártka rád konfrontoval s jeho spisem. Poukázal ovšem na to, že komunistický režim je neschopný samostatného života, a tak musel vykrádat a parazitovat. Pašování nebo špionáž museli provádět konkrétní lidé, které získala vědecko-technická rozvědka.

Za naprosto zásadní považuje Herman to, pokud člověk projeví pokoru a rozhodne se o své minulosti mluvit s otevřeností.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…