Je tu reakce z Ruska: Absurdní. Praha asi ukazuje solidaritu s Atlantikem. Těžký úder vztahům

17.04.2021 22:46

Po oznámení vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, kvůli podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, se z Ruska ozývají výhrůžky o uzavření českého velvyslanectví v Moskvě. Podle agentury Interfax měl nejmenovaný ruský diplomatický zdroj vyhoštění ruských diplomatů okomentovat tím, že se Praha „zřejmě rozhodla zavřít“ své moskevské velvyslanectví. „Nenecháme to jednoznačně bez odpovědi,“ varuje první zástupce ruského předsedy zahraničního výboru.

Je tu reakce z Ruska: Absurdní. Praha asi ukazuje solidaritu s Atlantikem. Těžký úder vztahům
Foto: Radim Panenka
Popisek: Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 27733 lidí
Český premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer na mimořádném brífinku společně s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU a v reakci na to byl odpoledne Hamáčkem, coby též pověřeným ministrem zahraničních věcí, předvolán ruský velvyslanec v Česku Alexandr Vladimirovič Zmejevskij.

Hamáček ruskému velvyslanci oznámil, že se Česko rozhodlo vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, a ti nyní musí do 48 hodin opustit naši republiku. Útok přirovnal k otravě bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, při kterém měla být použita látka ze skupiny novičok.

„Česká republika je svrchovaný stát a musí na tato bezprecedentní zjištění odpovídajícím způsobem reagovat,“ komentoval odvetu za ruský útok na muniční sklad premiér Babiš. Dodal, že prezident Zeman s postupem vlády souhlasí a podporuje jej.

V Moskvě po oznámení vyhoštění ruských diplomatů, kteří byli označeni jakožto členové ruských tajných služeb, došlo podle agentury Interfax na výhrůžku úplného uzavření českého velvyslanectví v Moskvě. „Praha se asi rozhodla zavřít velvyslanectví v Moskvě,“ měl podle Interfaxu reagovat ruský diplomatický zdroj na zprávu o vyhoštění diplomatů.

A o odvetných krocích hovoří i předseda zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij, ty jsou dle něj nezbytné. Uvedl, že vyhoštění ruských diplomatů „zasadí těžký úder oboustranným vztahům“ a tvrdí, že ke kroku nejsou žádné příčiny. „Je to absurdní obvinění,“ komentoval pro Interfax.

První zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace Vladimir Džabarov pak podíl Ruska na výbuchu ve Vrběticích označuje za „absurdní“ a vyjádřil domněnku, že jde o krok na podporu Američanů a Praha podle něj „prokazuje solidaritu s Atlantikem“.

„Myslím, že všechny tyto americké satelity nyní budou vypadat jako přes kopírák. Poláci to již zkoušeli, nyní Češi. Uvidíme, kdo bude další. Ale nenecháme to jednoznačně bez odpovědi,“ avizoval ruský politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…