Jeden na jednoho. Jak to bude s Pavlem a Babišem

04.02.2026 14:30 | Monitoring

Formát společných koordinačních schůzek ústavních činitelů na Pražském hradě, který se v posledních letech stal pravidelnou platformou pro debatu o zahraniční politice, končí. Premiér Andrej Babiš (ANO) po středečním jednání s prezidentem Petrem Pavlem oznámil, že další pokračování tohoto modelu nepovažuje za smysluplné.

Jeden na jednoho. Jak to bude s Pavlem a Babišem
Foto: Tomáš Fongus - Kancelář prezidenta republiky
Popisek: Andrej Babiš na Hradě jmenován premiérem

Babiš po schůzce vysvětloval, že zahraničněpolitická agenda bude nově řešena především v přímém dialogu mezi premiérem a prezidentem. Podle něj dosavadní formát, kterého se účastnili i další ústavní činitelé, nepřinášel dostatečný užitek. Prezident Pavel se má s ostatními aktéry nadále setkávat samostatně, mimo společné koordinační jednání.

Informovalo o tom na síti X i tiskové oddělení Hradu. „Prezident navrhl předsedovi vlády konání pravidelných schůzek přibližně v intervalu 4–6 týdnů nebo podle aktuálních potřeb. S předsedy obou komor parlamentu se bude prezident ve věci koordinace zahraniční politiky setkávat na bilaterálních jednáních.“

Premiér zároveň zdůraznil, že středeční schůzka měla za cíl především uklidnit napětí, které vyvolaly události z minulého týdne. Narážel tím na zveřejnění textových zpráv, jež prezident Pavel obdržel od ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) prostřednictvím svého poradce. Babiš v této souvislosti uvedl, že s prezidentem sdílejí zájem na zklidnění situace a že vláda nestojí o eskalaci sporů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

1:1?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepetrov61 , 04.02.2026 15:28:22
A kde bude loutkovodič Kolář?? Za plentou, nebo na příjmu? Přece nemůže nechat PEPU samostatně myslet!

|  12 |  0

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …