Jihomoravští zastupitelé TOP 09 nepřivítají Zemana na návštěvě

22.05.2017 10:46

Koaliční zastupitelé Jihomoravského kraje za TOP 09 a Žít Brno se nezúčastní přivítání prezidenta Miloše Zemana, který jižní Moravu navštíví příští týden. Novinářům to dnes řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 spolu s Žít Brno Petr Kunc (TOP 09). Podle něj by se měl Zeman věnovat řešení vládní krize, a ne si dělat kampaň pro prezidentské volby. Neúčast při návštěvě je formou protestu i proti způsobu vedení prezidentského úřadu, řekl Kunc. TOP 09 s Žít Brno mají čtyři krajské zastupitele.

Jihomoravští zastupitelé TOP 09 nepřivítají Zemana na návštěvě
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Zeman zahájí návštěvu setkáním s krajskými zastupiteli. V zastupitelstvu je kromě Kunce za TOP 09 s Žít Brno i náměstek hejtmana Jan Vitula a zastupitelé Michal Doležel a Hana Potměšilová. „Pan Vitula koaličním partnerům náš postoj sdělil a nemáme zatím žádné vyjádření, že by s tím měl někdo problém nebo nás nutil zúčastnit se. Zatím ani nemáme zprávu, že by se k nám někdo připojil,“ uvedl Kunc.

Podle něj by měl prezident řešit vládní krizi. „Je jejím velkým účastníkem a má na ní lví podíl, takže by se měl starat o věci státníka, o odvolání ministra na návrh premiéra a nevěnovat se předvolební kampani,“ připomněl Kunc návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho kauzám ohledně dluhopisů nebo tajných nahrávek o údajném ovlivňování médií. Návrh na nového ministra premiér předal na Hrad 18. května.

TOP 09 s Žít Brno vadí i způsob, jakým Zeman prezidentský úřad vede. „Za sebe bych návštěvu bojkotoval i za normální situace kvůli celé řadě afér a problémů, které jsou s prezidentem spojené. Jsou to například jeho vulgarismy do médií, aféra kolem Ferdinanda Peroutky, neúčast na pohřbu kardinála Vlka, dětské porno v prezidentově počítači a graduje to až nerespektováním Ústavy. To jsou záležitosti, které prezidentský úřad dehonestovaly,“ uvedl Doležel.

Vadí mu i to, že jsou návštěvy krajů hrazené z krajských rozpočtů. Od roku 2013 kraje zaplatily za Zemanovy návštěvy téměř 17 milionů korun. Jižní Moravu navštívil třikrát a úřad za to zaplatil přes 1,3 milionu korun. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) chce prosadit, aby se v budoucnu na návštěvách finančně podílela i prezidentova kancelář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…