Jindřich Šídlo seknul Tluchoře a spol: K těmto koncům přivedete ODS

23.10.2012 13:20

ODS uspořádala po dramaticky sledovaném jednání poslaneckého klubu tiskovou konferenci, na které předseda poslanců Zbyněk Stanjura uvedl, že se nepodařilo uzavřít kompromis s poslanci, rebelujícími proti vedení strany. Komentátor Jindřich Šídlo pak v televizním studiu nejnovější dění v ODS peprně okomentoval.

Jindřich Šídlo seknul Tluchoře a spol: K těmto koncům přivedete ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura na úvod tiskové konference uvedl, že na poslaneckém klubu ODS byl předložen rozsáhlý kompromisní návrh, se kterým přišel premiér Nečas. „Nespokojení poslanci nejsou zatím ochotni na tento kompromis přistoupit. Debata se však vedla především o pravidlech, která mají v politické straně platit,“ uvedl Stanjura.

„Naše strana vždycky držela pravidlo, že drží dohody, i když to pro ni není výhodné. V této chvíli nejsme schopni koaliční dohodu dodržet,“ přiznal. Především se podle něj každý z poslanců zavázal, že bude hlasovat pro důvěru vládě.

Premiér Nečas posléze představil kompromisní návrh, který rebelujícím poslancům nabídl. „Daň z přidané hodnoty měla být 20 procent základní a 15 procent snížená, a to pouze v roce 2013.“ Od roku 2014 by se snížená sazba znovu měla vrátit na 14 procent. I takzvaná „solidární přirážka“, neboli speciální daň pro vysokopříjmové skupiny obyvatel, by byla pouze přechodná, na rok 2013.

Pokud není jisté, zda bude daňový balíček přijat, není podle Nečase možné, aby vláda předkládala sněmovně rozpočet na příští rok. „V tuto chvíli nám plave víc jak 20 miliard, a samozřejmě odpovědná vláda nemůže za těchto okolností předkládat rozpočet,“ uvedl premiér.

Předseda poslanců Stanjura závěrem uvedl, že „na šesti jednáních z úst nespokojených poslanců nezazněl žádný návrh.“

ODS může místo Nečase dostat svého "Grosse"

Ve studiu České televize pak tiskovou konferenci a nejnovější dění v ODS okomentoval komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo: „Premiér Nečas předložil maximum možného. Pokud oni říkají ne, a nedokáží předložit vlastní alternativu, tak to nevyznívá moc dobře,“ uvedl. Navíc se podle něj zdá, že protestující poslanci nemají žádný plán B pro případ pádu vlády. „Když se na ty nespokojence dívám, tak mám pocit, že tady byly jiné zájmy,“ soudí. Přitom cesta k volbám v tuto chvíli prý znamená, že ODS dopadne stejně zoufale jako v podzimních krajských volbách.

Pak komentátor Šídlo přišel s paralelou, podle které současná situace připomíná ČSSD v roce 2004, když sesadila premiéra Vladimíra Špidlu. „Jenže oni tehdy sesadili Špidlu, ale dostali za to Grosse,“ připomněl premiéra, který je dnes považován za nejostudnějšího sociálně demokratického premiéra moderní éry.

Podruhé se prý ČSSD tento trik povedl, když sesadila právě Grosse a na jeho místo vybrala Jiřího Paroubka, který stranu probral z letargie. „Jenže je otázkou, zda by se v ODS našel Paroubek. Spíše to vypadá, že by dostali nějakého Grosse,“ uvedl komentátor v narážce na osoby, o kterých se spekuluje jako o Nečasových nástupcích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…