Jiný sekáč, než Merkelová. Fandí atomu i plynovodu Nord Stream, připomíná Ivan David nového předsedu CDU

26.12.2021 3:37 odp.

V pátek v Německu definitivně skončila éra merkelismu, píše europoslanec Ivan David (SPD). Šéfem CDU byl totiž nově zvolen stoupenec atomu a Nord Streamu 2 Friedrich Merz, kterého musí potvrdit ještě stranické grémium, ale při mandátu 62 % od členů je to pouhá formalita.

Jiný sekáč, než Merkelová. Fandí atomu i plynovodu Nord Stream, připomíná Ivan David nového předsedu CDU
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan David

Političtí pozorovatelé upozorňují, že Angela Merkelová dlouhodobě připravovala vznik dnešní semaforové koalice sociálních demokratů, Zelených a Svobodných. Nový kancléř Olaf Scholz dohodl semaforovou koalici se Zelenými a Svobodnými, i když se v klíčových otázkách názory sociálních demokratů s koaličními partnery rozcházejí.

Zelení si v koaliční dohodě vynutili dodržení rozhodnutí Angely Merkelové o odstavení všech německých jaderných elektráren do konce roku 2022. Koaliční dohoda se také vyhýbá otevřenému postoji k německo-ruskému plynovodu Nord Stream 2.

  • Původní text ZDE

I když třetí plynový balíček EU dává Nord Streamu 2 jako v době schvalování již rozběhnutému projektu výjimku a umožňoval by jeho spuštění i za přímé účasti švýcarské dceřiné společnosti Gazpromu, Zelení koaliční text interpretují jako podklad k likvidaci plynovodu. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková vyhlásila, že Zelení nedopustí zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.

Týden poté, kdy spolková semaforová vláda získala důvěru Bundestagu, je však u CDU vše jinak. Přímá volba předsedy podle deníku Welt ukázala, jak obrovský je příkop mezi členskou základnou a stranickými bafuňáři, kteří prosazovali protikandidáty Merze.

Asi nejlépe nám podle Davida nového předsedu CDU představí blahopřejný telegram rakouského kancléře Karla Nehammera (ÖVP). „Nový předseda rakouských lidovců se ze zvolení Merze raduje, protože zná jeho dlouhodobé negativní postoje k nelegální migraci, které jsou prakticky totožné s rakouskými kolegy. Nehammer Merzovi popřál mnoho úspěchů mimo jiné proto, že jsou oba stoupenci zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, v němž má rakouský státní koncern OMV majetkový podíl,“ dodává David.

Na tiskové konferenci, z níž kancléře citoval rakouský deník Express, Nehammer připomněl, že Merz je rovněž odpůrcem užší evropské integrace. „Stejně jako rakouská vláda je nový předseda CDU stoupencem subsidiarity a prosazuje názor, že politická rozhodnutí mají být činěna nikoli daleko od občanů v Bruselu, ale naopak co nejblíže občanům, jichž se týkají,“ vysvětlil Nehammer.

Německým voličům Merz za minulé dva roky stihl představit své názory opravdu důkladně. Každý týden publikoval v deníku Welt sloupek k aktuálním ekonomickým problémům. Z nich se voliči mimo jiné mohli dozvědět, že je zásadním odpůrcem dotací do solárních a větrných parků. Peníze by raději investoval do výstavby elektráren osazených duálním fluidním jaderným reaktorem, který vyvinul Institut pro jadernou fyziku pevných látek v Berlíně.

V jednom ze svých článků Merz otevřeně kritizoval energetickou politiku vlády kancléřky Angely Merkelové, která Německo žene do blackoutu. Uvedl, že „zásobování energií musí být postaveno na širších základech, než je pouhé spoléhání se na vítr a slunce“.

Deník Hessen Depeche Merzovy názory na energetiku a ekonomiku popsal slovy, že „je na stejné linii jako Alternativa pro Německo (AfD)“. Podle Merze je jasné, že zelené projekty prosazované Evropskou komisí nebudou ekonomicky úspěšné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…