Jiří Čunek promluvil u Jany Bobošíkové: V KDU-ČSL vypadne internet. A i jinde

11. 2. 2019 7:51

S Janou Bobošíkovou se v pořadu JB Talk na XTV sešel bývalý vicepremiér a současný senátor a hejtman za KDU-ČSL Jiří Čunek. Mluvilo se mimo jiné o prezidentu Zemanovi a Andreji Babišovi. Čunek řekl, že souhlasí asi tak se 70 % toho, co prezident říká a prosazuje, ale kritizoval jeho spolupracovníky, kteří dle něj snižují důvěryhodnost prezidenta. A u kauzy Čapí hnízdo prohlásil, že je účelová. Obvinění podle něj mělo přijít až po volbách.

Jiří Čunek promluvil u Jany Bobošíkové: V KDU-ČSL vypadne internet. A i jinde
Foto: screen: XTv.cz
Popisek: Jiří Čunek v pořadu Luboše Xavera Veselého.

Hned na úvod Čunek uvedl, že nepodpoří senátní návrh na sesazení prezidenta Zemana, protože podle něj, tak jak je napsán, nemá šanci. „Já myslím, že bychom neměli dělat věci, které vychází naprázdno, to můžeme dělat politiku jiným způsobem,“ zdůvodnil Čunek, proč návrh nepodpoří. Podle něj 70 % věcí, které prezident Zeman dělá a prosazuje, je správných. „Problém je, jakým způsobem to dělá a prostřednictvím koho vládne. To jeho okolí je pro mě z toho důvodu závadové. Protože by prezident republiky měl mít kolem sebe důvěryhodné spolupracovníky. A věci, které dělají, jak se chovají, to hlavě státu na důvěryhodnosti nepřidá,“ zkritizoval Čunek Zemanův tým s tím, že toto je u Zemana problém již dlouho. Se Zemanem se prý shodne například v otázce migrace nebo v přístupu ke komunitě LGBT a v genderové politice. Co by prezidentovi vytkl, je nedostatek sebereflexe či pokory. Demonstroval to na příkladu článku o Peroutkovi, za který se měl Zeman podle něj omluvit. Co mu také vadilo a snižuje to podle něj prestiž a respekt úřadu, bylo, když Zeman dělal tzv. spanilé jízdy po krajích a jeho doprovod je využíval, aby se za peníze krajů nechal hostit jídlem a pitím.

Anketa

Skončí krize ve Venezuele válkou?

71%
29%
hlasovalo: 2814 lidí

Zda se bude ucházet o místo předsedy KDU-ČSL, Čunek ještě nechtěl prozradit, protože má prý ještě dost času. Bobošíková mu také předhodila výsledky jeho strany, které nejsou valné. Senátor pochválil vedení, že stranu opět přivedlo do Parlamentu, ale dle něj se management po čase vyčerpá a jisté stagnace si také všiml, takže podle něj jim změna může pomoci.

Bobošíková také připomenula, že Čunek po volbách varoval proti vymezování se vůči Andreji Babišovi, a zeptala se, zda to také zmíní na nadcházejícím lidoveckém sjezdu. „Nevím, jestli to má cenu,“ řekl hejtman Zlínského kraje a dodal, že nezměnil svůj názor, že vyhraje-li někdo volby, má mít nárok být premiérem. Podle něj bylo chybou hledat zástupné problémy, zvláště když se jedná o věci, o kterých většina lidí nic neví, protože spis není veřejný. „Kdyby ta pravicová část se dala dohromady a nehledala zástupné problémy, tak dneska politika v České republice mohla vypadat jinak, nemuseli tady vykřikovat, že je tady zdanění církevních restitucí a podobně,“ povzdechl si senátor s tím, že když se lidovci nezúčastnili vlády, tak se dělají rozhodnutí, která jsou po vůli komunistům.

Fotogalerie: - Sjezd KDU-ČSL

Celostátní sjezd KDU-ČSL Praha 2017
Celostátní sjezd KDU-ČSL Praha 2017
Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU...
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
Celostátní sjezd KDU-ČSL Praha 2017
Celostátní sjezd KDU-ČSL Praha 2017

Moderátorka se ho pak zeptala, zda kdyby kandidoval a získal předsednictví KDU-ČSL, tak by tyto názory převedl do praxe. Čunek na to odpověděl, že lidovci nyní nemají dostatečný počet mandátů, aby nahradili jakoukoliv vládní stranu. Ale měli by podle něj změnit rétoriku a podpořit výrazně zákony, které jsou prospěšné. „To pokřikování, to se hodí na dav nebo nějaké slabé skupiny, ale my bychom se ho neměli dopouštět,“ zhodnotil senátor.

Stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo podle něj byla politická objednávka. „Bylo vidět, že ten akt byl ryze účelový, protože neměli nabito,“ argumentuje Čunek. Podle něj již mělo dávno být premiérovi sděleno obvinění a měl být obžalován. Policie dle jeho názoru měla nejdříve shromáždit důkazy a vydání požádat až například týden po volbách, než aby zasahovala do voleb.

Prý to zná z vlastní zkušenosti, když byl ve vládě. „Když Jiří Čunek se stal vícepremiérem a přišel do vlády a ukázalo se, že by měl mít na starosti to, aby se tady přivedlo 800 miliard korun z Evropské unie do ČR, a viděli, že mám vlastní názor a nepotřeboval jsem znát ty pražské kmotry, já jsem je předtím ani neznal, tak se ukázalo, že se tady nehodím a oni udělali všechno proto, aby tady byl někdo jiný, s kým se dohodnou,“ popsal svou zkušenost. A Andrej Babiš podle něj dostal taktéž velkou kouli na nohu, aby cokoliv pro nápravu těchto poměrů udělal, mohlo být označeno za něco, co dělá jen pro sebe. Rovněž odsoudil postoj europoslanců KDU-ČSL, kteří podpořili prošetřování eurodotací Agrofertu. Tím podle Čunka poškozují republiku a tuto záležitost jsme si prý měli vyřešit tady, ne na půdě europarlamentu.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…