Jiří Dolejš na ČT: Odsuzujeme jakékoliv zneužívání moci minulým režimem. Ondráček je dospělý člověk, je to na něm

20.12.2017 20:13

Vládní hnutí ANO pokračuje ve vyjednáváních o podpoře pro svou menšinovou vládu. Vedení hnutí se dnes sešlo se zástupci KSČM. Co by komunisty mohlo přimět podpořit menšinovou vládu a proč nominovali na post předsedy kontrolní komise pro GIBS bývalého totalitního policistu? Na to ve středečním Interview na ČT odpovídal místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Jiří Dolejš na ČT: Odsuzujeme jakékoliv zneužívání moci minulým režimem. Ondráček je dospělý člověk, je to na něm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš
reklama

KSČM včera podpořila rozpočet podruhé v polistopadové historii. „Rozpočet v sobě zahrnuje celou spoustu věcí na které lidi opravdu čekají. Nebyl by dobrý vzkaz nabourat to, co tam je. I když nám koncepčně zcela nevyhovuje,“ řekl a dodal, že lepší v daném čase asi těžko teď vytvoří, drobné změny v řádu pár miliard byly alespoň pozitivní.

„Rozpočet to není optimální, pokud má ale například pan Kalousek představu, že seškrtáním rozpočtu o desítky miliard dosáhne nějakého blahobytu, tak je na omylu,“ řekl a zmínil, že vyrovnaný rozpočet by byl sice ideál, který se občas naplňuje, ale stát také musí fungovat.

Hnutí ANO prý KSČM za podporu rozpočtu nic neslíbilo. „Nemělo smysl kolem rozpočtu dělat příliš velké rozbory. Možná, že se během roku bude ještě rozpočet pozměňovat a zakomponují se i priority nové vlády,“ upřesnil.

Jiří Dolejš poznamenal, že nyní je težké rozdělovat, kdo ze stran se staví do opozice a kdo je v koalici. Kam se příklání KSČM prý zatím ani on sám neumí určit. „Nemůžeme dělat nic jiného, než se snažit prosadit náš volebmí program, a v jaké pozici ho budeme prosazovat se ještě uvidí. Proto vedeme jednání s Babišem, ne abychom vstoupili do jeho vlády, ale abychom zjistili, zda je vstřícný k nějakým prioritám našeho programu,“ řekl.

„Levicové vlády se nedočkáme, to bude nějakou dobu ještě trvat. Má-li vládnout tzv. demokratický blok anebo Andrej Babiš, tak je to pro nás pragmatická volba, tedy pokud se vláda bude chovat bez nějakých excesů, zajistí stabilitu a bude plnit sliby,“ dodal.

Sněmovna včera také hlasovala o obsazení funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterou má podle dohody o uspořádání Sněmovny obsadit KSČM, jejiž kandidát Zdeněk Ondráček však ani napodruhé neprošel a hlasování bylo prohlášené za zmatečné. „Neřekl bych, že neprošel, spíše prošel, ale ne způsobem, který by byl do budoucna obhajitelný. Dojde k opakování volby,“ řekl a dodal, že z toho, že volební komise nezvládla svůj úkol, nemá vůbec radost, jelikož volby jsou jeden z klíčových atributů demokracie.

Na Ondráčkovi strana prý stále trvá i přesto, že to vzbuzuje veliké emoce. „Nemůžeme ani jinak postupovat. Nemůžeme během první volby vyměnit člena komise,“ uvedl. Dalšího možného kandidáta prý KSČM ale ještě nevybírá. „Vše budeme řešit, až když se stane, že opravdu neprojde ani v druhém kole první volby,“ řekl.

Dále Jiří Dolejš také přiznal, že je pravda, že zpolitizování volby pro KSČM není příjemné a lépe by se jim postupovalo, kdyby se Ondráček jasně vyjádřil v duchu pogramových dokumentů. „My jsme strana, která odsuzuje jakékoliv zneužívání moci minulým režimem. On je však dospělý člověk a programové dokumenty naší strany nepochybně zná,“ uzavřel a dodal, že věří, že s nimi Ondráček chce být v souladu a vyjádření je teď čistě na něm.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…