Kam se hrabe „silvestr v Kolíně“. Brutální sexuální útoky imigrantů ve Švédsku, o kterých se prý nesmí psát

11.01.2016 15:08 | Zprávy

Silvestrovské útoky se neodehrály jen v Kolíně nad Rýnem, podobné situace totiž proběhly i v Rakousku, Švýcarsku i Švédsku. A právě Švédsko nyní stojí před skandálem obrovských rozměrů. Vyšlo totiž najevo, že tamní média ututlala hromadné sexuální útoky, které se odehrály již minulý rok. Některé zdroje tvrdí, že to nebylo poprvé.

Kam se hrabe „silvestr v Kolíně“. Brutální sexuální útoky imigrantů ve Švédsku, o kterých se prý nesmí psát
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Útoky v Kolíně nad Rýnem měly dohru v podobě odhalení snah médií a policie celou situaci ututlat. Dopady, které tento pomýlený postup měl, poznala vcelku okamžitě jak právě policie, jejíž místní náčelník byl odvolán, tak i média, která se dostala pod palbu kritiky ze všech stran.

Toto odhalení však mělo jeden zcela nečekaný následek. Ozval se totiž švédský deník Dagens Nyheter s tím, že kdysi jeho vedení utajilo podobnou situaci; a zřejmě ne jen jednou.

Ve Švédsku se pravidelně koná festival We are Stlhm, který probíhá přímo v samotném centru Stockholmu. A na něm zřejmě pravidelně dochází k hromadným sexuální útokům na mladé dívky. V některých případech i ve věku 11 let.

Poslední takové útoky se odehrály právě srpnu 2015 v průběhu festivalu, kdy bylo na místě zadrženo až 90 mladých žadatelů o azyl údajně z Afghánistánu a Sýrie, kteří ve skupinách osahávali účastnice festivalu. Prý k tomu však nedošlo poprvé, jelikož první zmínky o podobném průběhu festivalu sahají až do roku 2014.

Svědkem těchto útoků byl jeden švédský policejní psycholog, jenž si však nepřál být jmenován. Ten poté, co se se svým svědectvím rozhodl svěřit deníku DN, zjistil, že o jeho slova nemá nikdo zájem.

Psycholog tehdy vyhledal novinářku a editorku Hanne Kjöllerovou, která v DN pracuje a psala tehdy o kontroverzních tématech. Sdělil jí svoje svědectví a ona na oplátku slíbila, že s příběhem kontaktuje policii. K tomu však nikdy nedošlo. Údajně proto, že policie nebyla k sehnání. A příběh o hromadných útocích na mladé dívky vyšuměl, nikdo o něm nechtěl psát.

Pak se však odehrála silvestrovská noc a několik dní poté o ní média začala informovat. A tahle situace zřejmě vyvolala v Kjöllerové pohnutí mysli a po téměř půl roce kontaktovala onoho policejního psychologa. Vysvětlila mu, že tehdy nebylo vhodné o něčem takovém mluvit. „Editor DN článek zavrhnul s tím, že se jedná o lež Švédských demokratů.“

Poprvé se tak události z festivalu dostaly na světlo světa až v sobotu 9. ledna 2016, tedy téměř o půl roku později, než k nim došlo, ve článku „Právo žen na párty nelze obětovat“. A v něm se jeho autor zamýšlí nad tím, jak vůbec mohlo dojít k tomu, že o celé situaci média informují až teď, přičemž zároveň odsuzuje ono zamlčení jako „zradu obětí“.

Financial Times však vidí pochybení na straně policie, která odmítla jakékoliv podezření tím, že prohlásila, že během festivalu byl celkový počet přečinů „relativně nízký“. Nyní, když vše vyplulo shodou náhod na povrch, se však vrchní policejní komisař Dan Eliasson kasá: „Jedna věc je jistá, osobně zajistím, že to bude vyšetřeno.“

Zatím to vypadá, že jediný důvod, který vedl k ututlání celého skandálu spočívá v tom, že si mnozí zainteresovaní mysleli, že jeho zveřejnění by mohlo nahrát Švédským demokratům, v současnosti nejpopulárnější politické straně, která brojí proti imigraci. „Je to dost nepříjemné. Občas si netroufáme říct, jak to doopravdy bylo, protože se bojíme, že by to mohlo hrát do karet Švédským demokratům,“ řekl Peter Agren, jenž měl na starost bezpečnost na festivalu.

K tomu se vyjádřil poslanec za ŠD, Bjorn Soder. „Je to skandál bez sobě rovného. Okamžitě se to musí prošetřit. Opravdu se stalo to, že na několika místech v zemi došlo k něčemu takovému, a oni se ani neobtěžovali o tom něco říct, jelikož ‚by to mohlo hrát do karet konkrétní politické straně‘?“ ptal se poslanec.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…