Kancléř Mynář v ČT: Zeptal jsem se prezidenta přímo, jestli končím. A on mi řekl...

18. 3. 2016 19:49

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář zůstává ve své funkci. Mynář to uvedl v dnešním Interview ČT 24. S moderátorkou diskutoval také o kauze Čapí hnízdo nebo o údajném článku Hitler je gentleman, který měl ve 30. letech napsat prvorepublikový novinář Ferdinand Peroutka.

Kancléř Mynář v ČT: Zeptal jsem se prezidenta přímo, jestli končím. A on mi řekl...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Vratislav Mynář odmítl, že by měl po návštěvě čínského prezidenta ve své funkci skončit, jak tento týden napsaly Lidové noviny. Prý se prezidenta zeptal, zda si má sbalit věci po odjezdu čínského prezidenta, ten ale nic takového neřekl.

Mynář upřesnil, že má prověrku na stupeň vyhrazené a ta pro výkon jeho funkce dostačuje. Nemá prověrku na stupeň důvěrné, tajné a přísně tajné. Nemůže se tak dostat například k plánům podzemí Pražského hradu. Mynář zopakoval, že prezident v jeho kauze vyčká na konečné rozhodnutí soudu.

Naproti tomu Mynář naznačil, že poněkud jiná bude situace ohledně současného náčelníka vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislava Pilce, který bezpečnostní prověrku nemá. Mynář upozornil, že pro výkon této funkce je bezpečnostní prověrka nutná.

Krátce přišla řeč také na kauzu Čapí hnízdo. Když byl tento týden Andrej Babiš u Miloše Zemana, prý mu mezi čtyřma očima celou věc vysvětloval. „Podle mých informací Babiš dostatečně vysvětlil kauzu Čapí hnízdo. Prezident řekl, že s vysvětlením je relativně spokojen. Počká, jak se Babiš obhájí před sněmovnou a jak se k věci postaví orgány činné v trestním řízení,“ podotkl Mynář.

Ohledně údajného článku Hitler je gentleman, který měl na konci 30. let napsat prvorepublikový novinář Ferdinand Peroutka, Mynář uvedl, že v roce 2002 naprosto stejný článek citoval tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. „Divím se, že vnučka Peroutky Dostála tehdy nežalovala,“ poznamenal Mynář. Poukázal také na to, že Peroutkova vnučka v této věci stáhla žalobu na prezidenta. To považuje za úspěch. Jak dodal, tomu, že Peroutka byl fascinován hitlerovským fašismem, napovídá nejen inkriminovaný „Hitler je gentleman“, ale i řada dalších článků, které Peroutka napsal.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…