Karvinská spalovna budí obavy. Český Těšín chce finančně odškodnit

14.04.2011 12:55

Ekologové kroutí hlavou nad plánovanou výstavbou velké spalovny komunálního odpadu v Karviné, další ránou pro tamní špatné ovzduší budou zplodiny ze spalovny. Finanční náhradu proto požaduje vedle Havířova i Český Těšín.

Karvinská spalovna budí obavy. Český Těšín chce finančně odškodnit
reklama

Finanční kompenzace za vybudování velké spalovny komunálního odpadu na území Karviné chce po Havířovu i další město. Představitelé nedalekého Českého Těšína tvrdí, že vypouštěné zplodiny ze spalovny neovlivní ani tak životní prostředí přímo v Karviné, ale spíše v okolních obcích.

Český Těšín se chce proto stát akcionářem Krajského integrovaného centra (KIC), tedy společnosti, která bude budoucí spalovnu provozovat. Chtěl by tím ovlivňovat její budoucí provoz. ČTK to sdělila mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. 

S požadavkem finančních kompenzací již před měsícem přišel Havířov. Tomu se nelíbí, že Karviná jako jediné město od kraje dostane 100 milionů korun jako náhradu za to, že zařízení bude stát na jejím území. Peníze se mají použít na ekologické projekty. 

Peníze by měly dostat okolní města 

K Havířovu se nyní připojil i Český Těšín. "Vedení města souhlasí s návrhem Havířova týkajícím se finanční kompenzace za výstavbu spalovny v Karviné-Dolech i pro jiná města," uvedla Havlíková.

Podle ní by peníze na ekologické projekty měly dostat okolní obce, které ovlivní výstavba spalovny, a nikoliv statutární města, která od kraje dostala akcie KIC Odpady. Mezi nimi jsou Karviná, Opava, Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov a Horní Suchá. 

Zástupci Českého Těšína tvrdí, že město je druhým nejhorším místem v celé republice, co se týká prašnosti, přestože nemá na svém území průmyslové závody ani doly.

 "Zpracování odpadů je na celém světě skvělý byznys. Proto bychom alespoň chtěli získat finanční kompenzace, které bychom použili na pořádání tuzemských ozdravných pobytů pro žáky základních škol," uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny (ODS). 

Proti jsou i ekologové  

Do velké spalovny se má svážet a likvidovat v ní odpad z největších měst Moravskoslezského kraje. Krajský úřad ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015 v areálu bývalého Dolu Barbora. V současné době se koná územní řízení. Stavět by se mělo začít v roce 2013. 

Proti výstavbě protestují ekologové, podle nich se velmi špatné ovzduší na Karvinsku ještě zhorší. Starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber proto například navrhl, aby se spalovna postavila na Opavsku. "Město Opava, které nemá problémy se smogem, je významným akcionářem KIC, tak určitě tuto investici u sebe přivítá," prohlásil Feber.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…