Kdo by byl nejlepší na výstavbu nových jaderných bloků? Pirát ze zahraničního výboru se vrhnul do pátrání

05.01.2019 8:44

Pirát Jan Lipavský, jenž je místopředsedou zahraničního výboru Sněmovny, vyrazil na ambasády Ruska, USA, Jižní Koreje, Francie, Číny i Německa. Chtěl vědět, co které země nabízejí v otázce výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech či v Temelíně. Vláda sice ještě o tendru nerozhodla, Lipavský však dostavbu jaderné elektárny pokládá za důležitou. Píše to server Novinky.cz.

Kdo by byl nejlepší na výstavbu nových jaderných bloků? Pirát ze zahraničního výboru se vrhnul do pátrání
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

„Obeslal jsem na podzim představitele všech států, které mají potenciál se přihlásit do výběrového řízení zakázky na dostavbu nových jaderných zdrojů. Tedy USA, Rusko, Čínu, Koreu, Japonsko a Francii,“ uvedl Lipavský s tím, že přibral i Německo, protože je naším sousedem a má silný průmysl.

Dle jeho slov šlo o informativní schůzku, z níž nechce nyní vyvozovat závěry, koho by na výstavbu doporučil. Podle jeho slov je však jasné, že by měl být hlavně vypsán tendr. 

„Důvod, proč to trvá, je ten, že na politické scéně není konsenzus, jak by to mělo proběhnout,“ dodal Lipavský s tím, že Hrad tlačí na ruskou nabídku a zbytek stran se pak věnuje obraně proti tomu. 

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Původní text ZDE.

Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schovávají důkazy. Kdo prozradí, je umlčen. A vedlejší účinky. Bomba o covidu od vědce

13:37 Schovávají důkazy. Kdo prozradí, je umlčen. A vedlejší účinky. Bomba o covidu od vědce

Na konferenci o dopadech koronaviru na jednotlivce i společnost vystoupil mimo jiné matematik Tomáš …