Kdo kritizuje Havla, je pomýlený. Dnes jsme to dopracovali k tomu, že si ministři pletou parlament s fabrikou. Bývalý disident, ministr a velvyslanec hovořil z rádia

05.10.2016 18:04

Diplomat a novinářský matador Luboš Dobrovský zavzpomínal ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu na Václava Havla. Znal ho již za vlády komunistů a po roce 1989 byl dokonce jeho kancléřem na Hradě. Vysvětloval, proč Havel po roce 1989 s komunisty jednal tak smířlivě. Posléze se Dobrovský vymezil proti prezidentu Miloši Zemanovi a ministru financí Andreji Babišovi.

Kdo kritizuje Havla, je pomýlený. Dnes jsme to dopracovali k tomu, že si ministři pletou parlament s fabrikou. Bývalý disident, ministr a velvyslanec hovořil z rádia
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na setkání s prezidentem Zemanem si vzali někteří lidé placky s podobiznou Václava Havla
reklama

„Havel vnášel svými divadelními kusy a eseji do té naší beznaděje přece jen nějakou naději. Dá se alespoň pojmenovat to, kde se brala ta beznaděj, a nabízel něco k jejímu překonání,“ zavzpomínal na časy, kdy nám vládli lidé z KSČ, Dobrovský. Před rokem 1989 tedy Havel představoval určitou naději. „Václav Havel byl pro mě nositelem také těch hodnot, které jsem zaznamenal ještě v dětství, hodnot z první republiky. A já jsem v těch Havlových postojích cítil určitý návrat k prvorepublikové tradici,“ doplnil.

Sám Dobrovský jako někdejší ministr obrany zavzpomínal také na odsun sovětských okupantů z Československa. Kdyby mu místo ministra obrany nabídl kdokoli jiný než Havel, asi by nepřijal, ale takhle se úřadu chopil. Na Havlovi také ocenil, že nás maximálně rychle přivedl zpátky do západního světa. Západu se Havel snažil ukázat, že stojí za to nás přijmout, a podařilo se mu to.

Havel udělal, co udělal, jinak to nešlo

Host důrazně odmítl myšlenku, že Havel mohl postupovat jinak, když přebíral moc a vypořádával se s komunistickým režimem. Mnozí dnes prvnímu českému prezidentovi vyčítají, že byl příliš měkký, ale Dobrovský tento pohled odmítá.

„Kde honem vzít celou novou garnituru, která by obsadila justici. Kde je ten, který by učinil jiná rozhodnutí a dosáhl by jinými způsoby toho, čeho dosáhl Václav Havel. Až se dozvím, že tu někdo takový byl a že byl z této možnosti vyřazen, tak se o tom bavme. Byla tady nějaká situace... Na území tohoto státu bylo 80 tisíc příslušníků okupačního vojska. Byli tady policisté, kteří sloužili tomu režimu, byli tady soudci, kteří sloužili tomu režimu. Cesta, kterou zvolilo také Polsko, byla ta cesta, kdy zastánci změny režimu museli jednat s těmi, kteří do té doby ten režim představovali. Ať mě někdo nabídne jiný způsob, jinou cestu a já vezmu svá slova o tom, že to byla správná cesta, zpět,“ prohlásil Dobrovský.

Nakonec zdůraznil, že hodnoty, k nimž se Havel hlásil, nebyly jeho vlastní. On nám pouze připomínal, že bychom se měli vrátit k hodnotám, které tu skutečně byly už za první republiky. Kritika Havla jako pomýleného člověka tedy podle Dobrovského není namístě. Bohužel se nezdá, že bychom se k těmto hodnotám vraceli s prezidentem Zemanem, který zpochybňuje západní orientaci naší země, nebo s ministrem financí, jenž se domnívá, že lze stát řídit jako fabriku a parlament je jen žvanírnou.

„Jestliže je ministrem vlády někdo, kdo označuje parlament za žvanírnu a kdo si myslí, že lze stát řídit jako fabriku, tak je něco špatně. Jestliže máme prezidenta, který se domnívá, že je třeba dělat vše proti naší západní orientaci, tak je něco špatně,“ uzavřel své vystoupení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…