Kdy se začneme vracet k normálu? Roman Prymula promluvil

17.01.2021 10:50

Epidemiolog Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO a dnes spolupracovník premiéra Andreje Babiše (ANO) na Úřadu vlády ČR – odhaduje, kdy se Česko vrátí alespoň částečně k normálu po koronavirové době. Prozradil také, že bychom měli dělat na 200 tisíc testů na koronavirus za den, pokud chceme návrat k normálu urychlit.

Kdy se začneme vracet k normálu? Roman Prymula promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula
reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman často chválí exministra zdravotnictví Romana Prymulu za zvládnutí první vlny pandemie koronaviru v České republice. Sám Prymula však nešetří kritikou. V Česku se teď provádí asi 60 až 70 tisíc testů na koronavirus. Podle Prymuly by mělo Česko zvládnout 200 tisíc testů za den. V rozhovoru pro server Novinky.cz prozradil, co by se v Česku mělo dít dál.

Někdy do března, počátku dubna není asi možné očekávat nějaké výraznější rozvolnění, a to ani ve smyslu, že by se už nepoužívaly roušky. Jak bude ale postupně narůstat proočkovanost a zavede se systém antigenního testování na různé události, tak může být povolována řada aktivit. Samozřejmě, pokud se ti lidé prokážou, že jsou očkování nebo jsou negativní,“ uvedl Prymula.

„Myslím si, že plošné nošení roušek může skončit o prázdninách. Postupně je asi budou nosit lidé, kteří budou chtít eliminovat to riziko nákazy, nenechali se očkovat nebo nemohou se nechat očkovat. Ale myslím si, že už to skutečně nebude ani zdaleka v takovém masovém měřítku jako tomu je teď,“ pokračoval Prymula.

Nijak se ale nedivil tomu, že klesá ochota lidí dodržovat vládní opatření. Předpokládá, že se neobjeví nikdo s kouzelným proutkem, který by lidi přiměl dobrovolně opět dodržovat všechna opatření. Češi, Moravané a Slezané nejsou národem, který by takto dokázal fungovat dlouhodobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…