Kdybych tohle přinesl v Microsoftu Billu Gatesovi… Ivan Pilný zuřil během jednání pražského zastupitelstva. Rozpočet byl schválen, budeme investovat, kontruje přes PL primátor Hřib

14. 12. 2018 16:43

Ve čtvrtek se konalo jednání zastupitelstva hlavního města Prahy, kde se mimo jiné probíral rozpočet na příští rok. Ten byl schválen. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nám řekl, že nehrozí rozpočtové provizorium, i přesto opozice nadšená nebyla. Ivan Pilný, exministr financí, rozpočet označil za bianco šek a podle našich informací se o primátorovi vyjádřil jako o arogantním frackovi.

Kdybych tohle přinesl v Microsoftu Billu Gatesovi… Ivan Pilný zuřil během jednání pražského zastupitelstva. Rozpočet byl schválen, budeme investovat, kontruje přes PL primátor Hřib
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Zdeněk Hřib
reklama

O dusné atmosféře na jednání zastupitelstva, na kterém se rozhodovalo o rozpočtu města, nás informoval zdroj, který má k pražskému magistrátu velmi blízko. „O rozpočtu se jednalo téměř šest hodin, opozice nešetřila těžkou kritikou. Primátor Hřib Bohuslava Svobodu pořád stíral, až se ho musel zastat Ivan Pilný s tím, že si Svobody velice váží a Hřib se nechová jako primátor, ale jako arogantní fracek,“ poukázal náš zdroj z řad zastupitelů.

Primátor Hřib byl i přesto nakonec spokojen. „Rozpočet Prahy byl schválen, takže nehrozí rozpočtové provizorium. Díky tomu budou moci být realizovány investice i na úrovni městských částí. Byl schválen také záměr na stavbu Trojské lávky, která spadla před více než rokem. Proběhla i na začátku debata k doplnění programu o návrhy opozice. Bohužel tyto návrhy neprošly standardním postupem s projednáváním přes výbory zastupitelstva, a proto nebyla shoda na jejich zařazení až na poslední chvíli,“ řekl pro naši redakci pražský primátor

Fotogalerie: - Jednání o rozpočtu Prahy

Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu...
Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu...
Jan Čižinský
Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu...
Pavel Richter
Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu...
 
Nedlouho po jednání vydal zastupitelský klub hnutí ANO tiskovou zprávu s tím, že odmítají podpořit koalicí připravený návrh rozpočtu na rok 2019, který vytváří rezervu 13,5 miliardy korun, tedy téměř čtvrtinu celkového rozpočtu města. 

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31041 lidí
 
„Je to v podstatě bianco šek na 13,5 miliardy a pod to se nemůžeme podepsat. Není možné vzít téměř čtvrtinu rozpočtu a říct, že o ní rozhodneme někdy příští rok. To je nejen netransparentní, ale hlavně nebezpečné, protože to samozřejmě vytváří potenciální černou díru na peníze,“ nešetřil kritikou zastupitel za hnutí ANO a bývalý ministr financí Ivan Pilný.
 
 
Exministr upozorňuje, že u sestavování státního rozpočtu by takový postup nebyl možný, protože zákon umožňuje, aby do rezervy bylo přesunuto maximálně 0,3 procenta z celkového rozpočtu. V zákoně o hlavním městě Praze však takové omezení chybí a toho nová koalice využívá.

Fotogalerie: - Piráti na Vltavě

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš
Pirátský babysitting, tedy hlídání dětí
Piráti odstartovali svou kampaň v Praze na lodi Ca...
Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek
Na lodi se představila celá sedmička pražské kandi...
Trojka kandidátky Ondřej Profant

„Kdybych takový papír, kterému koalice říká rozpočet, přinesl coby ministr financí na vládu, nebo třeba ještě v Microsoftu Billu Gatesovi, musel bych s sebou vzít ještě druhý papír, a to rezignaci,“ dodal Ivan Pilný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…