Kdysi Praha do Užhorodu posílala úředníky. Teď tam otevře konzulát

29.10.2014 20:58

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Užhorodu na západě Ukrajiny otevřel český honorární konzulát, který má napomoci českým turistům v poměrně hojně navštěvovaném Zakarpatsku, jakož i rozvoji vzájemných vztahů, zejména hospodářských. Místní obyvatele zase potěšil český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch oznámením, že od 10. listopadu nebudou muset jezdit pro česká víza až do vzdáleného Lvova, protože přímo v Užhorodě se otevře vízové centrum.

Kdysi Praha do Užhorodu posílala úředníky. Teď tam otevře konzulát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanovou osadou pokračuje na Staroměstském náměstí Pražský Majdan. Akce má za cíl podporu Ukrajiny proti Rusku
reklama

"Zřízení honorárního konzulátu je reakce na aktuální potřebu, na poměrně velké množství turistů z České republiky," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr Zaorálek. Například na Koločavu, kde se před desítkami let pohyboval věhlasný zbojník Nikola Šuhaj, totiž proudí tisíce Čechů.

Nový honorární konzul je současně místopředsedou ukrajinské obchodní a průmyslové komory a předsedou komory v Zakarpatské oblasti

ČR má také zájem povzbudit ekonomické a obchodní vztahy. I čeští podnikatelé by podle ministra rádi využili situace, kdy Ukrajina potřebuje řadu věcí, například při zateplování a vytápění domů. "Mít tady člověka, který by podnikatelům usnadnil najít kontakty a partnery, to je také účel konzulátu," dodal Zaorálek.

Další důvody zřízení konzulátu pak podle Zaorálka spočívají v historii, ve skutečnosti, že stále mnoho místních lidí se hlásí k tradici meziválečného Československa, jehož součástí tehdy Zakarpatsko bylo. Čili ve zřízení konzulátu se odráží jak "minulost, současnost i snaha využít vazeb z minulosti pro budoucnost česko-ukrajinských vztahů".

Nový honorární konzul Otto Kovčar je současně místopředsedou ukrajinské obchodní a průmyslové komory a předsedou komory v Zakarpatské oblasti. Je také členem mezivládní česko-ukrajinské komise.

"Na Ukrajině je v současné době situace, že kdo přijde první, bude mít přednost. Teď je příležitost," vzkázal Kovčar českým investorům a připomněl, že jen pár desítek kilometrů od Užhorodu mladoboleslavská automobilka montuje své škodovky, které se prodávají nejen na Ukrajině, ale i v Bělorusku. Podnik je jednou z největších českých investicí v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…